Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Wiewiórka pospolita to gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Długość jej ciała to 20–24 cm i ogona 17–20 cm, a jej masa to 200–300 gramów. Uszy o długości 2,5 -3,5 cm ozdobione są na końcu charakterystycznymi pędzelkami. Długi, puszysty ogon pokrywają odstające włosy. Grzbiet wiewiórki ubarwiony jest na kolor od rudego (odmiana ruda) do ciemnobrązowego lub nawet czarnobrunatnego (odmiana czarna), natomiast spód ciała jest zazwyczaj biały.

W sobotę 15 stycznia 2022 roku w Gminnym Domu Kultury w Żarnowie odbyły się obchody 25. lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddziału w Żarnowie - połączone z podsumowaniem "roku turystycznego 2021".

Aleja, a właściwie szpaler - składa się z 58 drzew wierzb białych (Salix alba) i jest położona w południowej części otuliny Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal jego granic. 

16 styczna obchodzimy Światowy Dzień Śniegu.

  Śnieg to opad atmosferyczny zbudowany z kryształków lodu, przyjmujących przeważnie kształt sześcioramiennych gwiazdek, które po połączeniu ze sobą tworzą tzw. płatki śniegu. Śnieg po zgromadzeniu się na ziemi tworzy pokrywę śnieżną o porowatej strukturze. Śnieg tworzą pojedyncze płatki, a życie takiego płatka rozpoczyna się wysoko w chmurach. Po pierwsze – by powstała śnieżynka potrzebna jest nie tylko woda i niska temperatura, ale także jądro kondensacji.

Jan Ślusarczyk urodził się 20 listopada 1903 roku w Bąkowej Górze - tu i w pobliskich Masłowicach pobierał nauki w szkole powszechnej. W latach 1919 -1921 pracował jako kancelista w Urzędzie Gminy w Strzelcach. Po zdaniu matury i odbyciu służby wojskowej wstąpił do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Następnie studjuje rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1933-1939). W czasie okupacji przebywa często w rodzinnej Bąkowej Górze - gdzie w 1942 roku rzeźbi figury świętych Piotra i Pawła - które znajdują się do dziś w niszach frontowych elewacji kościoła (załaczone zdjęcia).

   Tradycja ochrony przyrody w Polsce sięga X wieku, kiedy pojawiały się pierwsze dekrety dotyczące chronienia niektórych gatunków zwierząt i roślin, przez następne stulecia rozumienie przyrody i podejście do jej ochrony ewoluowało. Za czasów Kazimierza Wielkiego zaczęto chronić nadmiernie wyniszczane lasy, natomiast Zygmunt III stanął w obronie zagrożonych wyginięciem turów.

    W Sulejowie (Sulejowski Park Krajobrazowy) od kilku lat prowadzone są prace związane z rewitalizacją przestrzeni publicznej miasta, obejmujące między innymi rewitalizację Placu Straży, udrażnianie i stabilizację koryta Pilicy, tworzenie miejsc turystyczno – wypoczynkowych wzdłuż rzeki Pilicy oraz budowę kładki pieszo – rowerowej łączącej prawy i lewy brzeg Pilicy.

Dotarła do nas smutna wiadomość - w nocy 27/28 grudnia 2021 roku w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz ps. „Kora”, żołnierz Związku Walki Zbrojnej–Armii Krajowej, łączniczka, sanitariuszka, więziona i torturowana przez gestapo, więzień polityczny PRL, dr nauk medycznych, piotrkowianka, przyjaciel naszej firmy.  Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci !

   Zima…jedni ją lubią, inni nienawidzą. Zima budzi skrajne emocje ale tak czy siak potrafi być piękna i chyba wszyscy czasami tęsknimy za zimą ze śniegiem i lekkim mrozem .Termin kalendarzowej zimy jest stały i przypada na 22 grudnia.

Na zaproszenie organizatorów jarmarku Bożonarodzeniowego w Przedborzu, w dniu 19 grudnia pracownicy Zespółu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przygotowali stoisko, na którym odwiedzający mogli wykonać świąteczne dekoracje przy użyciu prostych narzędzi z materiałów naturalnych.