Aktualności

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

12 stycznia w siedzibie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych  w Moszczenicy odbył się etap Parkowy XVII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Udział w konkursie wzięły cztery czteroosobowe drużyny  z gimnazjów z terenu Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Test składał się z 25 pytań , z czego 15 dotyczyły wiedzy z zakresu biologii i geografii, natomiast w ostatnich 10 można było wykazać się wiedzą na temat Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

12 grudnia w sali audiowizualnej Szkoły Podstawowej w Przedborzu odbył się III etap XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W finale parkowym udział wzięły gimnazja z Przedborza, Oleszna i Krasocina. Zwyciężyła drużyna z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie w składzie: Weronika Stablewska, Jakub Pasiński, Leonard Pełka i Adrian Marcinkowski pod opieką Pani Iwony Duszy. Najlepiej napisana praca należała do Jakuba Pasińskiego. Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękujemy za wkład pracy włożony w przygotowania do konkursu. Szczególne podziękowanie kierujemy do dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Przedborzu za pomoc w organizacji konkursu oraz wspaniałą gościnę.

W dniu 12 stycznia 2018 roku odbył się etap „parkowy” XVII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, który wyłonił drużynę reprezentującą w kolejnym etapie Spalski Park Krajobrazowy. Rywalizacja odbyła się, wzorem lat ubiegłych w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim.

 

W okresie od listopada do marca możemy spotkać owocniki grzyba płomiennicy zimowej (Flammulina velutipes). Pojawiają się zwykle w grupach, często owocniki zachodzą na siebie dachówkowato, rosnąc w kłębkach na powalonych pniach i pniakach drzew, gałęziach a czasem tez na żywych drzewach, głównie wierzb, olsz, topoli, wiązów, rzadziej buka, bardzo rzadko świerku. Przeważnie można je spotkać w lasach liściastych i mieszanych, parkach, często w pobliżu zbiorników wodnych. Płomiennica zimowa swoja nazwę zawdzięcza kolorowi bo jest zazwyczaj pomarańczowoczerwona wiec kępki jej owocników zdaja się być płomykami ognia wystającymi z nagich kawałków drewna bądź zeschłych liści. Drugi człon nazwy mówi o tym kiedy płomiennice możemy spotkać. Inne nazwy zwyczajowe - opieńka aksamitnotrzonowa, kółkorodek aksamitnotrzonowy, monetka aksamitna, zimówka aksamitna, listopadówka, zimówka, zimówka czarnotrzonowa.

W konkursie wzięło udział 68 uczniów z 9 szkół podstawowych z terenu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Prace wykonane bardzo staranie, różnymi technikami : pastele, malunki farbami i flamastrem, rysunki kredką, wyklejanki plasteliną, kolaże, grafika komputerowa… Dzieci włożyły dużo wysiłku i serca w swoje dzieła. Doceniamy je wszystkie i dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Komisja miała bardzo duży problem z wyłonieniem zwycięzców, ostatecznie wyłoniono 6 zwycięzców i przyznano 2 wyróżnienia.

kartka swieta 1

W dniu 1 grudnia 2017 roku po raz jedenasty odbyła się "Hubalowa Wigilia". Odbywa się ona na pamiątke wigilii roku 1939, którą Wydzielony Oddział Wojska Polskiego mjr. Hubala odbył w nieistniejącej już leśniczówce Bielawy.

W dniu 17, 18 i 19 listopada w Przedborzu i Przedborskim Parku Krajobrazowym odbyło się szkolenie instruktorów przyrodniczych PTTK. Organizatorem szkolenia był oddział PTTK w Żarnowie, zaś współorganizatorem nasza jednostka.

Piestrzenica infułowata (Gyromitra infula) – to grzyb z rodziny krążkownicowatych. Gatunek bardzo rzadki w Polsce, wpisany jest do Czerwonej księgi roślin i grzybów Polski. Co więcej, posiada w niej status V, czyli narażony na wymarcie. Piestrzenica nie jest grzybem mikoryzującym, ani posożytem - jest saprotrofem, czyli żywi się cudzożywnie, pobierając substancje odżywcze z martwych szczątków drzew iglastych ( jodły, świerka). 


W budowie grzyba bardzo charakterystyczna jest główka (kapelusz). Jego jasnobrązowy kolor z wiekiem robi się coraz ciemniejszy aż w końcu czernieje. Pojawiają się na nim różnokształtne fałdki, najczęściej trzy lub cztery. Główka przybiera kształt infuły czyli liturgicznego nakrycia głowy nazywanego również mitrą. Stąd też pochodzi jego polska nazwa "infułowaty". Kapelusz starszych osobników bywa bardzo kruchy. Nóżka (czyli trzon) jest biała, u podstawy może być sfałdowana. Wraz z wiekiem robi się pusta w środku. Owocnik może dorastać do wysokości 20 cm (wraz z kapeluszem) a kapelusz może być szeroki nawet na 15 cm. Piestrzenice pojawiają się dość późno tzn. od połowy września do połowy listopada i występują przez okres o wiele krótszy niż popularne grzyby. Ten bardzo rzadki i wyglądem nieco „kosmiczny” grzyb odnaleziono podczas lustracji rezerwatu Wielkopole położonego w Sulejowskim Parku Krajobrazowym

.

Już po raz XV w III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie odbył się międzyszkolny konkurs ekologiczny pt. „Znam Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego”.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button