Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Podczas zimowego monitoringu ptaków na rzece Pilicy w Sulejowie, obserwowano dwie kokoszki, jedna z nich utykała na lewą nogę. Jej chód był trochę chaotyczny, mówiąc po ludzku ptak kuśtykał. Kokoszki, zapewne była to para, poszukiwały wspólnie pokarmu w przybrzeżnej roślinności szuwarowej.

To już XXII edycja ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Konkurs jest jedną z platform współdziałania w ramach Porozumienia Parków Krajobrazowych Polski, a tegoroczne zmagania konkursowe, na poziomie krajowym, są koordynowane przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Uczestnikami konkursu jest młodzież ze szkół podstawowych z terenów objętych działaniem parków.

 

 

   10 października obchodziliśmy Święto Drzewa. Z tej okazji pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego prelekcję na temat „Drzewo w życiu człowieka”. Następnie zorganizowano spacer po terenie PSP, gdzie wcześniej dokonano nasadzeń sadzonek drzew. Dla upamiętnienia Święta Drzewa posadzono na terenie przyszkolnym kolejne drzewo.

W ramach współpracy z Skarbem Państwa – Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwem Smardzewice oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi przystąpiliśmy do prac związanych z ochroną stanowiska bardzo rzadkiego na terenie województwa łódzkiego czarcikęsika Kluka oraz śródleśnego torfowiska i łąki, na którym on występuje.

W sobotę, 25 czerwca, z dworca Łódź Fabryczna odjechał pierwszy po 34 latach pociąg do Spały. W inauguracyjnym przejeździe nowej hybrydy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wzięło udział prawie 1000 mieszkańców województwa. W Spale pasażerów powitała kolejowa orkiestra dęta, która poprowadziła korowód do przystani nad Pilicą na piknik na powitanie lata. Od 2 lipca hybrydy ŁKA będą regularnie kursować na trasie Łódź – Spała. Wśród gości wydarzenia byli m.in. poseł Robert Telus, radni wojewódzcy Ewa Wendrowska i Janusz Ciesielski, starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski i inni samorządowcy. Wszystkich uczestników pikniku powitał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

    W Sulejowie (Sulejowski Park Krajobrazowy) od kilku lat prowadzone są prace związane z rewitalizacją przestrzeni publicznej miasta, obejmujące między innymi rewitalizację Placu Straży, udrażnianie i stabilizację koryta Pilicy, tworzenie miejsc turystyczno – wypoczynkowych wzdłuż rzeki Pilicy oraz budowę kładki pieszo – rowerowej łączącej prawy i lewy brzeg Pilicy.

W dniu 05 listopada 2021r. Muzeum Ziemi Rozprzańskiej po raz drugi zorganizowało spotkanie z historią pt. „Szlachta i ziemiaństwo okolic Rozprzy od XVII w do końca XIX wieku”.

Z okazji przypadającego na 20 września Dnia Przedszkolaka odwiedziliśmy jedną z grup przedszkolnych. Była to okazja to krótkiej prezentacji naszych działań i zmian w przyrodzie w najbliższym otoczeniu przedszkola. Oprócz miłego spotkania, życzeń z okazji ich święta były też drobne upominki i gadżety od ZPKWŁ.

  Początek sezonu wakacyjnego to czas wzmożonego ruchu na drogach. Podróżni przemierzają je, często nie mając świadomości, że wiodą przez obszary chronione. Istotnym elementem wyróżniającym takie tereny  w przestrzeni jest ich odpowiednie oznaczenie. Parki  Krajobrazowe znaczone są tablicami urzędowymi, których wzór określony jest prawnie. Kondycja i estetyka takich oznaczeń przy naszych drogach jest różna, tymczasem często ma to decydujący wpływ na świadomość podróżujących tranzytem, że znajdują się na obszarze wyjątkowym, chronionym i cennym.