Aktualności

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Podczas kontroli pomnikowych drzew w Spalskim Parku Krajobrazowym i jego okolic dokonano pomiarów kilku wyjątkowo okazałych drzew.

 

W ramach ogólnopolskiej akcji "Ptakoliczenia" odbyły się wycieczka na terenie siedziby Odziały Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.

27 stycznia 2018 roku już po raz XXI Oddział PTTK w Żarnowie wraz z  Urzędem Gminy Aleksandrów oraz Szkołą Podstawową im. T. Kościuszki w Aleksandrowie zorganizowali w 155 letnią rocznicę  Rajd  Szlakiem Powstania Styczniowego.

 

12 stycznia w siedzibie Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych  w Moszczenicy odbył się etap Parkowy XVII edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Udział w konkursie wzięły cztery czteroosobowe drużyny  z gimnazjów z terenu Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Test składał się z 25 pytań , z czego 15 dotyczyły wiedzy z zakresu biologii i geografii, natomiast w ostatnich 10 można było wykazać się wiedzą na temat Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

12 grudnia w sali audiowizualnej Szkoły Podstawowej w Przedborzu odbył się III etap XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W finale parkowym udział wzięły gimnazja z Przedborza, Oleszna i Krasocina. Zwyciężyła drużyna z Publicznego Gimnazjum w Krasocinie w składzie: Weronika Stablewska, Jakub Pasiński, Leonard Pełka i Adrian Marcinkowski pod opieką Pani Iwony Duszy. Najlepiej napisana praca należała do Jakuba Pasińskiego. Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom dziękujemy za wkład pracy włożony w przygotowania do konkursu. Szczególne podziękowanie kierujemy do dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Przedborzu za pomoc w organizacji konkursu oraz wspaniałą gościnę.

W dniu 12 stycznia 2018 roku odbył się etap „parkowy” XVII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, który wyłonił drużynę reprezentującą w kolejnym etapie Spalski Park Krajobrazowy. Rywalizacja odbyła się, wzorem lat ubiegłych w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim.

 

W okresie od listopada do marca możemy spotkać owocniki grzyba płomiennicy zimowej (Flammulina velutipes). Pojawiają się zwykle w grupach, często owocniki zachodzą na siebie dachówkowato, rosnąc w kłębkach na powalonych pniach i pniakach drzew, gałęziach a czasem tez na żywych drzewach, głównie wierzb, olsz, topoli, wiązów, rzadziej buka, bardzo rzadko świerku. Przeważnie można je spotkać w lasach liściastych i mieszanych, parkach, często w pobliżu zbiorników wodnych. Płomiennica zimowa swoja nazwę zawdzięcza kolorowi bo jest zazwyczaj pomarańczowoczerwona wiec kępki jej owocników zdaja się być płomykami ognia wystającymi z nagich kawałków drewna bądź zeschłych liści. Drugi człon nazwy mówi o tym kiedy płomiennice możemy spotkać. Inne nazwy zwyczajowe - opieńka aksamitnotrzonowa, kółkorodek aksamitnotrzonowy, monetka aksamitna, zimówka aksamitna, listopadówka, zimówka, zimówka czarnotrzonowa.

W konkursie wzięło udział 68 uczniów z 9 szkół podstawowych z terenu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Prace wykonane bardzo staranie, różnymi technikami : pastele, malunki farbami i flamastrem, rysunki kredką, wyklejanki plasteliną, kolaże, grafika komputerowa… Dzieci włożyły dużo wysiłku i serca w swoje dzieła. Doceniamy je wszystkie i dziękujemy za ogromne zaangażowanie. Komisja miała bardzo duży problem z wyłonieniem zwycięzców, ostatecznie wyłoniono 6 zwycięzców i przyznano 2 wyróżnienia.

kartka swieta 1

W dniu 1 grudnia 2017 roku po raz jedenasty odbyła się "Hubalowa Wigilia". Odbywa się ona na pamiątke wigilii roku 1939, którą Wydzielony Oddział Wojska Polskiego mjr. Hubala odbył w nieistniejącej już leśniczówce Bielawy.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button