Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii 23 marca 2019 r. zorganizowali „Noc sów” w Nieborowie, w ramach ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego, prowadzonego i koordynowanego przez stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 20.00  prelekcją poprowadzoną przez Kingę Nowak – starszego specjalistę ds. edukacji OT BPK - podczas której omówiono:
- obecność i znaczenie sów w kulturze,
- budowę i wygląd sów,
- zamieszkiwane środowiska,
- zwyczaje i techniki polowań,
- cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków sów,
- odtwarzane nagrania z głosami sów,
- aktywne metody ochrony sów.

Daniele to zwierzęta licznie zamieszkujące teren Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Tworzą tu męskie lub żeńskie stada liczące od kilku do nawet 30 osobników. Latem zwierzęta  charakteryzują się rudawym ubarwieniem z dobrze widocznymi białymi cętkami na grzbiecie. Zimą szata zmienia się na szaro-brunatną, a cętki stają się prawie niewidoczne.

Pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z pracownikami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – prof. Grzegorzem Lesińskim oraz Krzysztofem Janusem - przeprowadzili monitoring zimowisk nietoperzy. Odwiedziliśmy piwnice na terenie Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Nadleśnictwa Skierniewice.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zapraszają 23 marca 2019 roku na „Noc sów” w Nieborowie, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

Grubodziób to największy ptak z rodziny łuszczaków gnieżdżący się w Polsce. Jest nieco mniejszy od szpaka. Charakteryzuje się dużą głową, potężnym dziobem oraz nieproporcjonalnie krótkim ogonem. Głowa i brzuch ptaka są beżowo-pomarańczowe, kark szary, grzbiet ciemnobrązowy. Wokół dzioba widoczna czarna plama. Skrzydła są ciemne, z biało beżową pręgą oraz granatowym połyskiem na lotkach, nogi różowe. Dziób grubodzioba zmienia barwę: w okresie godowym jest niebieskawoszary, w szacie spoczynkowej - jasnobeżowy. Samiec jest intensywniej ubarwiony od samicy.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, we współpracy z Oddziałem "Szaniec" Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego przygotowuje kolejne (trzecie) wydanie publikacji o dworach i pałacach w Bolimowskim Parku Krajobrazowym i okolicach.

Dwa poprzednie wydania spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. W wydaniu trzecim chcemy znacznie rozszerzyć tekst ogólny o życiu i zwyczajach dworskich oraz opisać te dwory, które były pominięte – generalnie już nieistniejące lub na tyle zrujnowane bądź przebudowane, że przestały być rozpoznawalne.

Zwracamy się do wszystkich czytelników z prośbą o pomoc i udostępnianie informacji o zapomnianych/przeoczonych pozycjach. Będziemy zobowiązani za każdą, choćby  szczątkową wiadomość; pomoże ona lepiej rozpoznać naszą Małą Ojczyznę i przypomnieć historię mazowieckiego ziemiaństwa.

Ponad 200 osób zebrało się 2 lutego 2019 r. o godz. 10:00 w Joachimowie-Mogiłach na polowej mszy św. dla uczczenia rocznicy bitwy powstańców styczniowych z wojskami carskimi, do jakiej doszło 7 lutego 1863r. Po nabożeństwie, krótkiej inscenizacji w wykonaniu oddziału rekonstruktorów, oraz spożyciu grochówki, uczestnicy przeszli pieszo przez Grabie, Budy Grabskie do Rawki, gdzie rajd „powstańczym szlakiem” został zakończony. Była to XIX taka impreza zorganizowania staraniem PTTK – Oddział w Łowiczu i Gminy Bolimów.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zorganizował w tym roku 2 akcje „zimowego ptakoliczenia”.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 27 stycznia 2019 r.Antoniewie, gm. Wiskitki.

Zbiórka o godzinie 9:00 w Antoniewie (Antoniew 19 A, 96-315 Wiskitki).
Podróżować będziemy około 2 h. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolodzy – Mirosław Nowicki oraz Krzysztof Janus.

11 stycznia 2019 roku odbył się trzeci (parkowy) etap XVIII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Uczestnikami konkursu z terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego byli przedstawiciele 6 drużyn:

- Gimnazjum nr 2 w Dzierzgówku (gmina Nieborów),

- Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach – Oddział gimnazjalny (m. Skierniewice),

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej (gmina Puszcza Mariańska),

- Szkoły Podstawowej w Strzybodze (gm. Nowy Kawęczyn).

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button