Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

11 stycznia 2019 roku odbył się trzeci (parkowy) etap XVIII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Uczestnikami konkursu z terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego byli przedstawiciele 6 drużyn:

- Gimnazjum nr 2 w Dzierzgówku (gmina Nieborów),

- Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Szkoły Podstawowej nr 4 w Skierniewicach – Oddział gimnazjalny (m. Skierniewice),

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej (gmina Puszcza Mariańska),

- Szkoły Podstawowej w Strzybodze (gm. Nowy Kawęczyn).

W minioną środę (19.12.20181 r.) odbyła się coroczna wigilia dla rodzin zastępczych z terenu powiatu skierniewickiego. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Skierniewicach. Uroczystość otworzył Starostwa Powiatu Skierniewickiego -  p. Mirosław Belina.  Odział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i p. Stefan Sobczak (entomolog) przygotowali dla uczestników spotkania warsztaty entomologiczne. Zebrani wysłuchali prelekcję o motylach nocnych występujących na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Samodzielnie pod binokularem oglądali kilka owadów. Na zakończenie p. Sobczak zaprezentował gabloty z motylami i chrząszczami z terenu: Parku, Ameryki i Australii.

Pragniemy złożyć szczególne podziękowania dla p. Stefana Sobczaka za udostępnienie gablot z motylami, poświęcony czas i ciekawe opowieści o życiu owadów.

Oprac. A. Pruszkowska

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
składamy Państwu serdeczne życzenia
wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery,
ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,
poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia
towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok.

* * *

- pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego

dworek

 

 Miał być to „z grubsza” taki właśnie budynek – podobny do stojących nieopodal „oficyjantówek” dworskich przy pałacu w Nieborowie. Budynek „pasywny”, tani w utrzymaniu, łatwy w konstrukcji. A w nim: pracownie terenowe Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, biblioteka, punkt informacji turystycznej, mini-muzeum przyrodnicze, zaplecze socjalne – wszystko to, co potrzebne do sprawowania edukacji ekologicznej w jej nowoczesnym wydaniu. A dookoła, na „Nieborowskim  Polu” – ogródki ziołowe, mały park wiejski, kryjówki dla gniewoszy… I choć projekt przeszedł przez trudne „sita” kwalifikacyjne Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, na ostatnim etapie głosowania internetowego przepadł z kretesem! Zabrakło 700 głosów.

 

 

1 grudnia 2018 r. o godz. 14:00 dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości otwarto „Dąbrowę Niepodległości” – szczególny pomnik przyrody liczący 100 drzew – dorodnych, solidnych dębów!  Sprawa bez precedensu. Nie ma bowiem w okolicy, a może i w całej Polsce czy wręcz w tej części Europy (!) tak licznego i tak brzemiennego w treści pomnika przyrody!

Serdecznie zapraszamy w dniu 1 grudnia 2018 roku na wydarzenia związane z upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zakończenia Wielkiej Wojny.

W listopadzie zakończyliśmy działania zakresu czynnej ochrony łąk w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Nieborów” – obszar został opisany w artykule z dnia 19.09.18r na naszej stronie (aktualności). Prace polegały na mulczowaniu i zebraniu roślinności w kopki.

Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Puszczy Mariańskiej odbyły się uroczystości szczególne: po uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych leśnych, łowieckich, strażackich i szkolnych uroczyście odsłonięto kamienny pomnik ku czci poległych bohaterów, poświęcono kopiec usypany w pobliżu kościoła i urzędu gminy oraz posadzono „Dąb Niepodległości”.

Gąsiorek (Lanius collurio) jest najpospolitszym przedstawicielem rodziny dzierzbowatych występujących w Polsce. Jest to ptak nieco większy od wróbla; dymorfizm płciowy u gąsiorka jest silnie widoczny. Wierzch głowy i kark u samca są szare, grzbiet i wierzch skrzydeł jasnobrązowe, a spód ciała białoróżowy. Przez oko przechodzi czarna maska. Samica natomiast jest cała brązowa z wyjątkiem brzucha, który jest jasny i prążkowany. Brak również maski. Młode osobniki są podobne do dzierzby rudogłowej.

W miniony piątek (09.11.2018r.) w Szkole Podstawowej im. Marii Rodziewiczówny w Żelaznej odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie i nauczyciele przygotowali krótką akademię przypominającą jak doszło do odzyskania niepodległości Polski i przybliżającą ważne postacie z tamtego okresu.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button