Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W miniony weekend, tj. 16 czerwca 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu pt. „Biblioteka smaków” zorganizowanym przez LGD „Kraina Rawki” i Urząd Miasta Rawa Mazowiecka. Podczas imprezy przygotowywane były smakowite potrawy przez kucharza Pascala Brodnickiego.

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym powitaniu, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Godzianowie, gości ze Słowenii, Cypru i Szówska (polska szkoła z podkarpacia). Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ „Seeds of change”/ „Ziarna zmiany”. Tematem tego międzynarodowego partnerstwa są: ochrona środowiska w trzech krajach uczestniczących, zmiany klimatyczne, przeciwdziałanie ich skutkom. Oprócz tego ważne są także postawy, emocje, wewnętrzne potrzeby uczniów, którzy muszą odnaleźć się i stawić czoło tym wszystkim zmianom na świecie.

W dniu 11 czerwca 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu w Godzianowie odbyły się warsztaty pt. INNOWACJE SPOŁECZNE DLA WSI. Organizatorem tych niezwykłych i pouczających warsztatów był Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Lokalna Grupa Działania „Gniazdo”.

Trzecia edycja Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie rozpoczęła się 8 czerwca o godzinie 14:00. Podczas festiwalu były zapewnione liczne atrakcje:

W miniony weekend w Parowozowni Skierniewice w ramach Dni Otwartych odbył się Dzień Dziecka. Na stoisku Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego najmłodsi mogli spróbować swoich sił w układaniu rysunków ptaków na klockach i drewnianej ruchomej planszy. Chętnie dzielili się też informacjami o sowich ptasich obserwacjach. W nagrodę otrzymywali malowanki lub sadzonki z projektu „Owocowe łódzkie”. Podczas wydarzenia można było zwiedzić teren Parowozowni z przewodnikiem i skorzystać z przejażdżki pojazdem drogowo-torowym ratownictwa technicznego Unistar.

W 2022 roku pisaliśmy Państwu o warsztatach z tworzenia budek typu belgijskiego dla pójdźki przeprowadzonych we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów oraz Ligą Ochrony Przyrody – Zarządem Okręgu w Skierniewicach. Łącznie podczas zajęć w skierniewickich szkołach powstało 18 budek dla pójdźki, które zostały powieszone w terenie.

Dziś możemy pochwalić się tym, co w budkach piszczy :-D! Z wielką satysfakcją ogłaszamy, że w tym roku już w trzech budkach odbyły się lęgi pójdźki ! Ponadto w czterech budkach zadomowiły się szpaki, jedna budka posłużyła jako gniazdo mrówek, a jeszcze inna użyczyła swój daszek sójce, która uwiła na niej misterne gniazdko.

20 maja, od kilku lata, jest obchodzony Dzień Pszczół zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym roku pracownik Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadził serie spotkań edukacyjnych poświęconych roli pszczół w ekosystemie oraz życiu człowieka.

22 maja 2024 roku wraz z Fundacją Kwietna obchodziliśmy w Nieborowie Dzień Różnorodności Biologicznej. Uczestnicy akcji przemierzali Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Nieborów, poznając tutejsze gatunki roślin, owadów, ptaków i ssaków – zarówno tych rodzimych jak i obcych i inwazyjnych, które będziemy usuwać. Podczas wizyty zwracano dużą uwagę na potrzebę ekstensywnego użytkowania łąk w celu zachowywania różnorodności biologicznej. W spotkaniu uczestniczyli eksperci – Florian Kowalczuk (ornitologia i botanika) oraz Jacek Kazimierczak (lepidopterologia). Tereny łąkowe Zespołu zostały objęte opieką w ramach projektu Adoptuj Łąkę. Poprzez planowane zabiegi ochrony czynnej, między innymi koszenie oraz wypas, będziemy starali się przywracać na niej cenne gatunki roślin i owadów (głównie motyli).

W niedzielę, 19 maja słuchacze Uniwersytetu III Wieku przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zebrali się pod stadionem na Widoku w liczbie osób 22. Stamtąd, pod wodzą pracownika Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, wyruszył rajd rowerowy.

Po raz kilkudziesiętny zeszli się Sprzątacze Rawki, by w pocie czoła i rozbryzgach błota wyciągać, zbierać i ładować do worów śmieci, którymi lud polski tak radośnie znaczy ślady swojej obecności w cywilizacji europejskiej. Przedsięwzięcie, które jeszcze w latach 90. XX w. w zamyśle organizatorów (Ośrodek Sosenka, ówczesna Dyrekcja Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, PTTK i kajakarze), miało być jednorazową akcją („posprzątamy Rawkę i będzie OK !”) okazało się pożyteczne, konieczne i niewystarczające ! Od tamtej pory sprzątamy Rawkę corocznie – wiosną i jesienią, a czasem także w środku lata ! I śmieci jest zawsze pod dostatkiem.