Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Z polecenia Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.

Komunikat nr 2 

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skierniewicach 

w związku ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby wywołanej wirusem SARS-Co V-2 

Początek wiosny kalendarzowej (21.03.2020 r.) już za nami, ale w przyrodzie obserwujemy zmiany już od kilku tygodni. Właśnie zakończyła kwitnie wierzba iwa (gatunek wierzby najwcześniej kwitnącej w naszym kraju) chętnie oblatywana przez pszczoły. W lesie można jeszcze zobaczyć różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko. Bujnie rozwija się runo leśne – zawilce, miodunki, złocie, ziarnopłony. Budzą się już gady i płazy.

Grupa "U NAS",  działająca w Puszczy Mariańskiej,  serdecznie zaprasza na wystawę Anny Tomaszewskiej „Pasja i uspokojenie”.

Miejsce wystawy: Galeria „U nas” ul. Papczyńskiego 2, 96-330 Puszcza Mariańska      

Termin: 08.03.2020r.

Otwarcie: godz. 17:00   

W minioną sobotę w na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach odbyło się coroczne spotkanie członków i opiekunów Kół LOP. Zebranie rozpoczął prezes Ligi Ochrony Przyrody – Paweł Sałek – dziękując licznie zebranym członkom i opiekunom kół z terenu powiatów: skierniewickiego, łowickiego, rawskiego i żyrardowskiego, za aktywne działania na rzecz Ligi i edukacji ekologicznej regionu.

W dniach 13–15 lutego 2020 roku na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego odbywał się coroczny przegląd budek lęgowych dla puszczyka. Odwiedzonych zostało 29 stanowisk, na każdym z nich budki zostały wyczyszczone, a niektóre naprawione. Przycięto również gałęzie zasłaniające dolot do skrzynek. Puszczyki zamieszkujące budki zostały zaobrączkowane.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Grabskie Sioło zapraszają 21 marca 2020 roku na „Noc sów” w Budach Grabskich, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

1 lutego 2020 roku ZPKWŁ - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z PTTK Szaniec w Skierniewicach zorganizowali VII Zimowy Spacer Pieszy po Puszczy Bolimowskiej.

Wydarzenie – w którym wzięło udział 36 osób - rozpoczęło się na skraju lasu przy Osiedlu Rawka w Skierniewicach. Głównym jego celem stały się obchody Światowego Dnia Mokradeł, przypadającego każdego roku na 2 lutego. W związku z tym, podczas spaceru odwiedzone zostały najcenniejsze obszary wodno-błotne Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – 3 rezerwaty przyrody: Ruda-Chlebacz, Rawka oraz Kopanicha. Omówione zostało znaczenie mokradeł w przyrodzie oraz zagrożenia, na jakie są narażone te obszary. Przy każdym z rezerwatów opowiadano o występujących w nich gatunkach roślin i zwierząt. Obserwowano krajobraz związany z mokradłami oraz dyskutowano o zmianach, jakie zachodzą w czasie w występujących tu siedliskach przyrodniczych.

UWAGA

ważna informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Skierniewicach

w sprawie afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu skierniewickiego i Nadleśnictwa Skierniewice

 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button