Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

2 lipca 2022 roku w Oficynie Pałacowej Muzeum w Nieborowie odbędzie się konferencja pt.: "Przyjazne środowisku metody kształtowania przestrzeni przyrodniczej" objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji przyrodniczo-krajobrazowych, m.in. na temat sadów tradycyjnych (program poniżej). Równolegle na terenie Muzeum odbywać się będzie Festyn Ogrodniczy z wieloma atrakcjami. Na wydarzenie można dojechać bezpłatnym trasportem ze Skierniewic i Łowicza - który zapewnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Zapraszamy w najbliższą sobotę (2 lipca) od godziny 14:00 na Festyn Ogrodniczy "Pamiętajmy o ogrodach", który odbędzie się na terenie Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Wstęp do ogrodu w Nieborowie będzie tego dnia bezpłatny. Na wydarzenie można dojechać bezpłatnym trasportem ze Skierniewic i Łowicza - który zapewnia Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Na stoisku promocyjno-edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego czekać będą na Państwa konkursy z nagrodami. Co godzinę na scenie głównej odbywać się będą także krótkie wystąpienia o tematyce przyrodniczej, połączone z minikonkursami. Więcej szczegółów na plakacie poniżej.

Głuchowski piknik rodzinny z funduszami europejskimi był w pewnym sensie wyjątkowy:

24 czerwca 2022 roku zapraszamy na kolejny Piknik Województwa Łódzkiego - tym razem w Głuchowie. Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, reprezentowanym przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, czekać będą na Państwa konkursy z nagrodami. Będzie można zdobyć w nich między innymi sadzonki drzew i krzewów, w ramach projektu Zazieleniamy Łódzkie.

18 czerwca 2022 r. z inicjatywy Gminy Puszcza Mariańska, na szkolnym placu, przy pięknej pogodzie doszło do Spotkania Sąsiedzkiego. Upłynęło w nadzwyczajnej, zgodnej i krzepiącej atmosferze. Atrakcji nie brakowało.

Miło nam poinformować, iż Pan Jacek Słupski – mieszkaniec Skierniewic i przyjaciel Bolimowskiego Parku Krajobrazowego - został odznaczony złotym medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.  Wniosek o nadanie tego odznaczenia złożył Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

   KULINARNE PODRÓŻE KRÓLA MACIUSIA

czyli

dzień patrona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

im. Janusza Korczaka w Skierniewicach

W minioną sobotę (04.06.22r.) odbyła się wycieczka dla dzieci po Bolimowskim Parku Krajobrazowym w ramach projektu „O pszczołach klimatycznie”. Całe wydarzenie rozpoczęto pogadanką o owadach zapylających na „Grabskim Siole”. Następnie dzieci samodzielnie budowały domki dla owadów z użyciem glinianych doniczek, sznurka, gliny i trzciny. Będą je mogły umieścić we własnych ogrodach lub na balkonach.
Potem wspólnie wyruszyliśmy na wędrówkę po Bolimowskim Parku Krajobrazowym w poszukiwaniu owadów. Dotarliśmy na piękną łąkę w dolinie Rawki, gdzie z użyciem siatek i pojemników z lupą dzieci mogły prowadzić liczne obserwacje żyjących tam owadów. Dostarczyło to wiele wrażeń i emocji - niektóre owady (według dzieci) były „straszne”, inne piękne i kolorowe.

„A zasadziwszy ogród w Edenie na wschodzie, Pan Bóg umieścił tam człowieka, którego ulepił. Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące…” – tak mówi Pismo w Księdze Rodzaju (Pallotinum, Biblia Tysiąclecia, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Internet.). Tak oto z woli Najwyższego powstał ogród z drzewami owocowymi, i był on pierwszym przytuliskiem człowieka.

31 maja oraz 2 czerwca 2022 roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bolimowie obchodzili Dzień Bociana Białego. W zorganizowanych z tej okazji zajęciach terenowych oraz stacjonarnych uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych w Bolimowie, Huminie oraz Kęszycach.