Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Duża, ładna, zadbana, w dużej wsi gminnej, przy głównej ulicy, otoczona zielenią... Standard europejski w XXI wieku ?... A może coś więcej ?... Już kształt budynku zwiastuje pewną niezwykłość: potężny dwór pod łamanym dachem, z mansardami – prawdziwie polska wymowa.

Kolejne Święto w Skierniewicach za nami. Mogliście Państwo nas zobaczyć w paradzie, gdzie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego promowaliśmy łąki kwietne. Na naszym stoisku mogli Państwo zapoznać się z naszym projektem „Owocowe łódzkie”, wziąć udział w przyrodniczych konkursach dot. drzew i ptaków oraz skorzystać z informacji przyrodniczo-turystycznych. Nagrodami w konkursach były sadzonki z wyżej wymienionego projektu oraz broszury i mapy dotyczące 7 parków krajobrazowych województwa łódzkiego.

Bardzo licznie odwiedziliście Państwo nasze stoisko, za co serdecznie dziękujemy!!!

Zapraszamy 24 września na Eko-Piknik w Krainie Czarnego Bzu (Budy Kałki 5, gm. Puszcza Mariańska), gdzie nie zabraknie stoiska edukacyjno-promocyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Zorganizujemy na nim dla Państwa m.in. warsztaty z tworzenia domków dla owadów, które będzie można wykorzystać na swoich działkach i w ogrodach.

W minionym tygodniu pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wykonywali działania z zakresu ochrony czynnej w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Nieborów”.
W ramach tych zabiegów po raz kolejny usuwano kolczurkę klapowaną (Echinocystis lobata) – roślinę inwazyjną.

Prośba o zaprzestanie korzystania z wód rzeki Rawki

W związku z pojawieniem się w ubiegłym tygodniu martwych ryb w rzece Rawce oraz ich systematycznym spływaniu (obecnie już w stanie rozkładu), uprzejmie prosimy o zaprzestanie korzystania z rzeki zarówno kąpieliskowo jak i na kajakach na odcinku Stara Rawa do ujścia rzeki. Rawka (rezerwat przyrody) jest rzeką naturalną – ma liczne zakola, meandry, zastoiska i szuwary, w związku z czym martwe ryby mogą w tych miejscach się „zahaczać” i „zatrzymywać”. Odpowiednie służby cały czas monitorują rzekę szukając przyczyn tego stanu oraz systematycznie ją oczyszczają. Mamy nadzieję, że sytuacja ta nie potrwa długo.

Od 21 września do 3 października 2023 r. Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa łódzkiego. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Stare drzewa stanowią siedliska występowania wielu organizmów żywych, w tym tzw. owadów saproksylicznych, czyli związanych z martwym i próchniejącym drewnem. Jednym z gatunków chronionych, rozwijających się w takich właśnie miejscach jest pachnica próchniczka (Osmoderma barnabita). Chroniąc stare drzewa chronimy cały wachlarz gatunków, które nie mają szans na rozwój nigdzie indziej.
Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się artykuł naukowy Kingi Nowak pt. "Pierwsze stwierdzenia pachnicy próchniczki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym" w Roczniku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - Przyroda. Vol. 29 (online 014): 1–9.

Od 09 września do 20 września 2023 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

26 sierpnia 2023 roku w Nieborowie odbyła się Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Organizatorami spotkania byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja Biodiversitatis oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja „Biodiversitatis” oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii serdecznie zapraszają na wydarzenie edukacyjne: „Międzynarodowa Noc Nietoperzy”. Odbędzie się ono 26 sierpnia 2023 roku w Muzeum w Nieborowie (Aleja Lipowa 35, 99-416 Nieborów).

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:30 i potrwa (w zależności od pogody) maksymalnie do 22:00-23:00. W przypadku obfitych opadów deszczu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany programu wydarzenia.