Aktualności

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniu 10 marca z okazji Dnia Kobiet odbył się VII Babski Spływ Kajakowy Rzeką Rawką, pod hasłem „Charlie Chaplin nad Rawką". Organizatorem było Koło PTTK "Sosenka" przy Oddziale PTTK „Szaniec" w Skierniewicach oraz  Zakład Utrzymania Miasta Sp.z.o.o. w Skierniewicach i Ośrodek „Grabskie Sioło" w Budach Grabskich

Jak każdego roku pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili monitoring zimowisk nietoperzy. W tym celu odwiedzono m.in. teren Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Oznaczono takie gatunki jak: gacek brunatny i nocek Natterera.

W dniu 17 lutego 2018 r. odbył się XVIII Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego, w którym wzięło udział ok. 210 osób. W tym roku miał on szczególną wymowę, ponieważ został wpisany w cykl imprez organizowanych z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W minioną niedzielę w Dolecku (gm. Nowy Kawęczyn) na trenie Bolimowskiego Paku Krajobrazowego odbyło się ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2018 – w ramach ogólnopolskiej akcji OTOP. Spacer rozpoczął się w Terenowym Punkcie Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Uczestnicy, wyposażeni w karty do rozpoznawania ptaków i lornetki, mimo deszczowej pogody spacerowali po Dolecku – miejscowości niegdyś należącej do rodu Łajszczewskich herbu „Ślepowron”. Ornitolodzy - Mirek Nowicki i Krzysztof Janus - udostępniali lunety i opowiadali o ptakach.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 28 stycznia2018 r.Dolecku, gm. Nowy Kawęczyn.

12 stycznia 2018 roku odbył się trzeci (parkowy) etap XVII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Uczestnikami konkursu z terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego byli przedstawiciele 4 szkół:

- Gimnazjum nr 2 w Dzierzgówku (gmina Nieborów),

- Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej (gmina Puszcza Mariańska),

- Szkoły Podstawowej w Strzybodze (gm. Nowy Kawęczyn).

Jemioła pojawia się coraz częściej w polskim zestawie bożonarodzeniowym. Do niemieckiej choinki, lapońskiego Świętego Mikołaja, wywodzących się z rzymskich czasów prezentów (wówczas noworocznych) dołączyła celtycka jemioła, dając jako żywo wyraz „nowej tradycji”.

Gdzie się podziały niegdysiejsze śniegi… i mrozy ?...

W latach 50. i 60. XX wieku zimą na Rawce rąbano lód ! Wycięte kostki i tafle ładowano na zaprzężone w parę koni platformy i wożono do mleczarni, szpitala czy czynnego wówczas skierniewickiego browaru. W wielkich pryzmach trocin czekały do lata i okazywały się bardzo przydatne gospodarczo, jako że lodówki wtedy widywano raczej na amerykańskich filmach.

6 grudnia 2017 roku w Dolecku (gm. Nowy Kawęczyn) odbyło się uroczyste otwarcie terenowego punktu edukacji ekologicznej oraz sadzenie drzew i krzewów dla uczczenia 100-lecia Województwa Łódzkiego.

Z okazji Dnia Krajobrazu na trenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego odbyły się zajęcia terenowe. Dzieci i młodzież porównywali krajobrazy: naturalny, kulturowy i antropogeniczny. 

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button