Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Uprzejmie informujemy, iż na mocy Uchwały Nr 1352/18 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 26 września 2018r. od dnia 29 października 2018r. uległ zmianie adres siedziby Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Z uwagi na zaistniałe okoliczności numer telefonu: 42 6406561 będzie czynny od dnia 15 listopada 2018r. 

Informujemy, iż uruchomiliśmy również dodatkowy numer komórkowy do dyrekcji ZPKWŁ t.j. 538 114 763

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. W sprawach pilnych prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nowy adres:

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 12

90-051 Łódź

W miniony piątek (09.11.2018r.) w Szkole Podstawowej im. Marii Rodziewiczówny w Żelaznej odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Uczniowie i nauczyciele przygotowali krótką akademię przypominającą jak doszło do odzyskania niepodległości Polski i przybliżającą ważne postacie z tamtego okresu.

Gąsiorek (Lanius collurio) jest najpospolitszym przedstawicielem rodziny dzierzbowatych występujących w Polsce. Jest to ptak nieco większy od wróbla; dymorfizm płciowy u gąsiorka jest silnie widoczny. Wierzch głowy i kark u samca są szare, grzbiet i wierzch skrzydeł jasnobrązowe, a spód ciała białoróżowy. Przez oko przechodzi czarna maska. Samica natomiast jest cała brązowa z wyjątkiem brzucha, który jest jasny i prążkowany. Brak również maski. Młode osobniki są podobne do dzierzby rudogłowej.

Październik to miesiąc obfitujący w  święta poświęcone przyrodzie.
W miniony czwartek w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się dwa spotkania z uczniami szkół podstawowych z okazji Światowego Dnia Zwierząt i Dnia Krajobrazu.

W miniony czwartek (18.10.18r.) w Bolimowie odbyło się spotkanie w ramach Dnia Drzewa 2018. Pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przekazali mieszkańcom 1455 sztuk drzew i krzewów, m.in. klon polny, grusza, sosna zwyczajna, wiąz górski, śnieguliczka, tawuła, forsycja, pęcherznica, indygowiec, ligustr, tamaryszek, olcha. Sadzonki te zostaną posadzone na terenie gminy Bolimów, we wisach: Humin, Bolimów, Sierzchów, Łasieczniki, Międzyborów, Nowe Kęszyce, Podsokołów, Jasionna, Ziąbki, Ziemiary. Zadanie realizowane jest w ramach projektu marszałka województwa łódzkiego “100 tys. drzew na 100-lecie województwa łódzkiego”. Sadzonki przygotował i przetransportował Oddział Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Całe zadanie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Bolimów i będzie kontynuowane w późniejszym okresie.

"Szkolne Rady na Odpady"

Pod takim hasłem rozegrał się 18 października 2018r. gminny konkurs ekologiczny w Szkole Podstawowej w Miedniewicach (gm. Skierniewice). Pomysłodawcą był Tadeusz Grotkowski - Wicestarosta Powiatu Skierniewickiego. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody, Nadleśnictwa Skierniewice, Urzędu Gminy Skierniewice oraz Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oceniła szereg prac, nadesłanych ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Skierniewice.

W dniu 17 października br.  o godz. 10.00,  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 ze Skierniewic, w obecności pracownika Zespołu Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, wyruszyli na akcję sprzątania terenu BPK. Przy pięknej słonecznej pogodzie zbierano śmieci wzdłuż dróg leśnych na terenie oddziałów 204, 203, 218 i 217 leśnictwa Grabina. W sumie  zebrano 1 worek 110 -litrowy śmieci. Tak mała ilość śmieci przy drogach, będących ulubionym miejscem spacerów mieszkańców osiedla Widok, miło zaskoczyła uczestników akcji.

W niedzielę, 14 października 2018r. w stylowych wnętrzach zabytkowej Parowozowni w Skierniewicach, zarządzanej przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei odbył się spektakl w reżyserii Remigiusza Cabana pod złożonym tytułem:

„Rock Oratorium

Skamieniały Las

Operacja Łódzka 1914r.

Niepodległość”

DYNIA -  warzywo optymistów: przyjazne, duże, solidne a przy tym skromne i niewymagające nadmiernego ochędóstwa! Zawiera wspaniałe ilości błonnika pokarmowego oraz: witaminę A, witaminy z gr. B, witaminę C i PP,  potas, magnez, żelazo, fosfor i wapń! Z dyni można zrobić wszystko: zupę, bigos, frytki, pikle, placki, pasztet, ciasto, budyń, olej  (z pestek) a nawet… wino!

15 i 16 października 2018 roku w Parku Miejskim w Skierniewicach obchodziliśmy Święto Drzewa z Przedszkolem Małych Odkrywców w Skierniewicach. Łącznie 122 przedszkolaków poznawało gatunki drzew, obserwowało liście i tworzyło z nich barwne jesienne bukiety. Poszukiwaliśmy ptasich gniazd i dziupli oraz rozmawialiśmy o zwierzętach, które zamieszkują drzewa. Udało się nam spotkać wiewiórkę oraz dzięcioła zielonego.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button