Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Pogoda sprzyja organizacji różnych form turystyki m.in. organizacji spływów kajakowych po rzece Rawce.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego informuje, iż z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Fundacja Biodiversitatis, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii serdecznie zapraszają na wydarzenie „Nie taka ćma straszna, czyli wielkie nocne wabienie owadów do światła”. Odbędzie się ono 3 sierpnia 2019 roku na terenie ogrodu pałacowego w Nieborowie.

Program wydarzenia:
21:00 – prelekcja o owadach nocnych i ich wabieniu poprowadzona przez specjalistę, dr Radomira Jaskułę z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Fundacji Biodiversitatis (sala edukacyjna)
22:00 – rozpoczęcie wabienia owadów za pomocą światła. Nauka rozpoznawania owadów nocnych  (ogród).

W miniony poniedziałek (15.07.19r.) w Urzędzie Gminy Bolimów odbyło się szkolenie dotyczące rozwoju turystycznego gminy. Zastępca wójta zaprezentował zebranym walory Gminy Bolimów. Następnie przedstawiciel Oddziału Terenowego BPK zapoznał uczestników spotkania z różnymi publikacjami dotyczącymi turystyki w województwie łódzkim oraz możliwościami zamieszczenia tam danych o gospodarstwie. Poinformował o tym jaką infrastrukturą turystyczną dysponuje Bolimowski Park Krajobrazowy. Pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach opowiedział o rodzajach wsparcia dla rolników podejmujących działalność agroturystyczną, a przedstawiciel Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skierniewicach przytoczył przepisy obwiązujące takie gospodarstwa. Na zakończenie spotkania właścicielka gospodarstw agroturystycznego w Esterce opowiedział jak założyła gospodarstwo i jak obecnie prosperuje, co je wyróżnia spośród innych gospodarstw.

Jak co roku do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zawitały grupy dzieci z projektu „Kolorowa Lokomotywa – na zielonym szlaku 2019”. W tym roku gościli u nas mieszkańcy okolic Zelowa oraz Sulejowa.

Nocne owadów połowy…

W piątek, 5 lipca 2019 r. po całym dniu pogody przelotnie-deszczowej, wietrznej, chmurnej i zimnawej, tęcza się była ukazała pod wieczór nad polem w Ziemiarach (gm. Bolimów), gdzie łowy odbyć się miały, nadzieje pewne obiecując.

Fundacja "Biodiversitatis", Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na wieczór entomologiczny "Nie taka ćma straszna, czyli wielkie nocne wabienie owadów do światła", który odbędzie się na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego 5 lipca 2019r. Miejscem spotkania będzie gospodarstwo Pana Marka Dzierby (Ziemiary 57), start całej imprezy rozpocznie się o godz. 20:00.

W minionym  tygodniu (18.06.2019r.) na ternie gm. Bolimów odbyła się podróż historyczno-wojskowa nt. „Bolimów miejscem użycia broni chemicznej w pierwszej wojnie światowej”. Organizatorem wydarzenia była Akademii Sztuki Wojennej – Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia SZ RP oraz Urząd Gminy Bolimów. Spotkanie poświęcone działaniom wojennym w dolinie Rawki w 1915 r. składało się z dwóch części: 

- stacjonarnej, która dobyła się w sali Urzędu Gminy Bolimów, 
- terenowej – zwiedzanie Bolimowa oraz Ossuarium i Mauzoleum w Joachimowie-Mogiłach.

16 czerwca do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przyjechała pociągiem grupa turystów z Piotrkowa Trybunalskiego w ramach projektu „Kolejowe Niedziele”.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali rezerwat Ruda-Chlebacz, dolinę Rawki oraz szlak I Wojny Światowej wraz z przewodnikami z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Pracownicy Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego przygotowali stoisko promocyjne z konkursami przyrodniczymi na terenie ośrodka „Sosenka” w Rudzie.  

W niedzielę 16 czerwca "Bog zesłał babę", a raczej 50 bab, które dojechawszy do parkingu w Joachimowie-Mogiłach oddały się pieszej eksploracji Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i podziwianiu zawiłości meandrów Rawki. Wszystkie panie były zauroczone urodą bolimowskich krajobrazów. Nie brakowało wśród nich uroczych uniformistek w stylowych T-shirtach czy strojach prawdziwych gwiazd: Marilyn Monroe czy Lauren Bacall, które przedkładały szum lasu i szelest liści nad oklaski i światła rampy.

14 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej odbyła się „Noc w Puszczy” – coroczne wydarzenie edukacyjne, w którym biorą udział żądni wiedzy uczniowie szkoły.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button