Aktualności

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W minioną niedzielę w Dolecku (gm. Nowy Kawęczyn) na trenie Bolimowskiego Paku Krajobrazowego odbyło się ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2018 – w ramach ogólnopolskiej akcji OTOP. Spacer rozpoczął się w Terenowym Punkcie Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Uczestnicy, wyposażeni w karty do rozpoznawania ptaków i lornetki, mimo deszczowej pogody spacerowali po Dolecku – miejscowości niegdyś należącej do rodu Łajszczewskich herbu „Ślepowron”. Ornitolodzy - Mirek Nowicki i Krzysztof Janus - udostępniali lunety i opowiadali o ptakach.

12 stycznia 2018 roku odbył się trzeci (parkowy) etap XVII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Uczestnikami konkursu z terenu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego byli przedstawiciele 4 szkół:

- Gimnazjum nr 2 w Dzierzgówku (gmina Nieborów),

- Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach (m. Skierniewice),

- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej (gmina Puszcza Mariańska),

- Szkoły Podstawowej w Strzybodze (gm. Nowy Kawęczyn).

Jemioła pojawia się coraz częściej w polskim zestawie bożonarodzeniowym. Do niemieckiej choinki, lapońskiego Świętego Mikołaja, wywodzących się z rzymskich czasów prezentów (wówczas noworocznych) dołączyła celtycka jemioła, dając jako żywo wyraz „nowej tradycji”.

Gdzie się podziały niegdysiejsze śniegi… i mrozy ?...

W latach 50. i 60. XX wieku zimą na Rawce rąbano lód ! Wycięte kostki i tafle ładowano na zaprzężone w parę koni platformy i wożono do mleczarni, szpitala czy czynnego wówczas skierniewickiego browaru. W wielkich pryzmach trocin czekały do lata i okazywały się bardzo przydatne gospodarczo, jako że lodówki wtedy widywano raczej na amerykańskich filmach.

6 grudnia 2017 roku w Dolecku (gm. Nowy Kawęczyn) odbyło się uroczyste otwarcie terenowego punktu edukacji ekologicznej oraz sadzenie drzew i krzewów dla uczczenia 100-lecia Województwa Łódzkiego.

Z okazji Dnia Krajobrazu na trenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego odbyły się zajęcia terenowe. Dzieci i młodzież porównywali krajobrazy: naturalny, kulturowy i antropogeniczny. 

W minioną sobotę Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego we współpracy z Oddziałem PTTK „Szaniec” ze Skierniewic, zorganizował kolejną edycję rajdu Pieczonego Ziemniaka.

W tym roku dynie nie obrodziły. Nie przeszkodziło to na szczęście zagorzałym ich wielbicielom - w liczbie kilkunastu osobników płci obojga i wieku różnego - zebrać się 15 października w gospodarstwie agroturystycznym "Esterka" i wychwalać wszelkie dyń zalety i witaminy, a także dywagować nad ich przewagą (zwłaszcza gabarytową) nad innymi owocami i warzywami.

Szanowni Państwo!

Trwa właśnie głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 2018 r.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zainspirował wiele osób do złożenia propozycji zadań możliwych do realizacji z budżetu obywatelskiego, stąd pozwalamy sobie prosić Państwa o oddanie głosu na kilka z nich.

W połowie października odbył się na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego „Plener artystyczny - Lokomotywa 60+”. Organizatorem imprezy był Łódzki Dom Kultury we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oraz Dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button