Obszar wpisany do rejestru zabytków Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - licząca 46 ha enklawa zwana „Nieborowskim Polem” – grunt jest własnością Województwa Łódzkiego.
Od północy graniczy z parkiem przypałacowym, z trzech pozostałych stron – z Lasami Państwowymi, objęta w 1998 r. ochroną jako zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Nieborów”.
Cel ochrony: „zachowanie walorów estetycznych naturalnego i kulturowego krajobrazu dawnego lapidarium z kompleksem rowów melioracyjnych i fragmentem wilgotnych łąk”.
Na terenie Zespołu od 1998 r. realizowano zadania z zakresu ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, m. in.:
- utrzymanie fragmentu cennego krajobrazu mazowieckiego (ekstensywna uprawa rolna),
- utrzymanie bioróżnorodności, wykaszanie łąk, powstrzymanie sukcesji leśnej,
- ustanowienie zakazu wstępu i polowań, utworzenie ostoi zwierząt, m. in.: łosi, danieli, saren, jeleni, dzików, puszczyków, kaczek, czapli i łabędzi, oraz żerowisko bielika),
- utrzymanie szuwarów i rozlewiska – ostoja ptaków wodno-błotnych, wodopój dla dzikich zwierząt, babrzysko dla dzików,
- utrzymanie tradycyjnej pasieki,
- czynna ochrona ptaków i nietoperzy (wywieszanie budek).
„Pole Nieborowskie” jest integralną częścią dawnego majątku, który wraz z zespołem pałacowo-ogrodowym oraz z polami uprawnymi, pastwiskami, łąkami, sadami, folwarkiem był skomplikowanym, niepodzielnym organizmem. Ma istotną wartość historyczną i krajobrazową, wypływającą z kompozycji przestrzennej oraz ciągłości funkcji. (…)
Wśród najistotniejszych działań dotyczących Pola Nieborowskiego jest:
- ochrona Pola w jego historycznej formie, jako wolnej, niezabudowanej przestrzeni, o istotnych wartościach krajobrazowych,
- zachowanie historycznie udokumentowanej, ciągłości tradycyjnego użytkowania tego obszaru (pola, pastwiska, łąki),
- ochrona „widoku z zabytku” i „widoku na zabytek” jakim jest pałac Radziwiłłów oraz otaczający go ogród (…),
- ochrona historycznej kompozycji i osi, która przynajmniej od XVIII wieku, była rozpięta między wsią Nieborów a Puszczą Bolimowską,
- ochrona pradziejowego stanowiska archeologicznego.
Warto zwiedzić:
szlak turystyczny (żółty–pieszy, pomarańczowy–konny) prowadzący do rezerwatu Polna Siwica.