Konkurs ZIELONA ARCHITEKTURA - rozstrzygnięty

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Ogrody Nieborowskie – otwarte !

Zmysły, zwłaszcza artystyczne – rozbudzone…

Politechnika Krakowska – zwycięska !

24 czerwca 2023 r. podczas Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie, przypadającego akurat na symboliczną porę świętojańską, dokonano znamiennych aktów w kwestii nowych ogrodów nieborowskich - ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu na ich tworzenie i uhonorowano twórców nagrodami pieniężnymi.

Konkurs, w ramach projektu Województwo Łódzkie Ogrodem Polski, dotyczył zaprojektowania - w przestrzeni przy Pałacu Nieborowskim - niewielkich ogrodów nawiązujących do epoki baroku i tradycji radziwiłłowskich.

Nagrodzono 10 projektów. Ich autorami byli:

- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Krakowska Szkoła Architektury Krajobrazu), z ogrodem nawiązującym do tradycji kuchennych epoki – pierwsza nagroda !

- Anna Bienias (absolwentka UP w Poznaniu, specjalizacja: kształtowanie terenów zieleni) z ogrodem symetrycznym, kwaterowym, z roślinami użytkowymi.

- Strefa Zieleni (pracownia architektury krajobrazu z Poznania), z ogrodem sferycznym z tradycyjnymi rabatami z różnorodnymi roślinami, których kompozycja ma podkreślić walory estetyki ogrodu.

- DEER GARDEN Ogrody Naturalne, (firma ogrodnicza „do zadań specjalnych”), z ogrodem geometrycznym, obwódkami kwiatowymi, palmetami i kolorowymi kruszywami.

- Dookoła (wrocławskie studio architektury krajobrazu i placemakingu), z ogrodem nawiązującym do radziwiłłowskiej estetyki końca XVIII w. – m. in. rabaty bylinowe, rośliny przyprawowe i lecznicze oraz konstrukcje symbolizujące nieborowskie „baby”.

- Vogt Studio (firma zajmująca się architekturą krajobrazu, członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu), z ogrodem trójdzielnym: parter nawiązujący do ogrodu francuskiego, ogród warzywny oraz łąka kwietna.

- W OGRODY (firma zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów), z ogrodem na bazie herbu Radziwiłłów – Trzy Trąby, podkreślającym harmonię wypełnienia roślinnego, jego estetykę, grę kolorów i elegancję.

- Arch Point Biuro Architektoniczne (autorskie biuro mgr inż. Agnieszki Chudy), z ogrodem geometrycznym opartym na symbolu „karo” we francuskich kartach do gry.

- GREENTEC STUDIO Wojciech Bobek (firma z Krakowa realizująca projekty nowe i rewaloryzacje), z ogrodem w stylu francuskim i angielskim, nawiązującym do charakteru ogrodów w Nieborowie i Arkadii.

- ODCIENIE ZIELENI (firma zajmująca się kompleksowym opracowaniem projektów z zakresu ochrony krajobrazu), z ogrodem nawiązującym do idei osi widokowej i kompozycji w stylu francuskim i angielskim.

Ogrody usytuowano w przestrzeni pomiędzy pałacową oranżerią a rozległą kwietną łąką, od wschodu zamkniętą sadem owocowym, uzupełnionym i rozszerzonym w latach 2020-2021 w ramach projektu Owoce Pamięci, realizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Wszystkie ogrody zostały opisane w specjalnej publikacji pt. „KONKURS Zielona Architektura”, wydanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Można znaleźć w niej krótkie opisy poszczególnych ogrodów oraz objaśnienia idei, jakie przyświetlały ich twórcom.

Zachęcamy do oglądania (i podziwiania) konkursowych ogrodów. Pozostajemy w przeświadczeniu, iż idea kształtowania przydomowej przestrzeni poprzez wypełnianie jej ogrodami czy ogródkami a l’ancienne, rozbudzi Państwa imaginację, i zachęci do skorzystania z „nieborowskiego wzorca”, i zaczerpnięcia garstki pomysłów na łączenie geometrii z przyrodą, historią, kuchnią i tradycją.

UWAGA: Szersze opracowanie wraz z planami i obszernym materiałem fotograficznym znajdzie się wkrótce na naszej stronie internetowej.

Opracowanie: Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, SP.

Fot. S. Pytliński.