Duża, ładna, zadbana, w dużej wsi gminnej, przy głównej ulicy, otoczona zielenią... Standard europejski w XXI wieku ?... A może coś więcej ?... Już kształt budynku zwiastuje pewną niezwykłość: potężny dwór pod łamanym dachem, z mansardami – prawdziwie polska wymowa.
Oddana w 1923 roku, właśnie obchodzi swój 100-letni jubileusz. Budowę rozpoczęto w maju 1922 roku, zakończono w październiku 1923.
„Wybudowana w czasie jednego roku, była pierwszą tak nowoczesną placówką na terenach wiejskich w Polsce i była prezentowana na międzynarodowych wystawach, jako wzór wiejskich inicjatyw edukacyjnych.(…) Kompleks szkolny, nawiązujący do doświadczeń angielskich, zawierający domy dla nauczycieli, warsztaty, budynki gospodarcze, sad należał do najnowocześniejszych w kraju.” – czytamy na jednej z wielu plansz zdobiących wnętrze budynku i przybliżających historię Szkoły.
Podobno nie było żadnych hucznych otwarć i przecinania wstęg, po prostu dzieci przyszły i zaczęły naukę.
W 1983 roku otrzymała imię Króla Jana III Sobieskiego.
W 1991 r. nadwerężył ją pożar, którego skutki szybko usunięto i już w 1993 r. Szkoła wróciła do dawnej świetności.
W 2002 r. stała się siedzibą Zespołu Szkolno-Przedszkolnego; w 2009 r. otrzymała nową salę gimnastyczną.
16 września 2023 r. w Szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem uczniów, nauczycieli i licznych gości, podczas której Szkoła otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W naszym materiale fotograficznym zamieszczamy kopie wydawnictw okolicznościowych: folderu, pocztówki, zakładki do książek, okładki wydawnictwa „JAK TO ZE SZKOŁĄ W PUSZCZY BYŁO…” …. oraz naszą foto-relację z uroczystości jubileuszowych.
Niebawem na naszej stronie internetowej ukaże się szerszy artykuł poświęcony Puszczy Mariańskiej, jej szkołom, królowi - patronowi i … zakonnikowi - świętemu…
Opracował. S.Pytliński, Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Fotografie: Facebook - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej ( za zgodą Pani Dyrektor Szkoły) oraz S.Pytliński.