1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wg Wikipedii – święto obchodzone corocznie 1 kwietnia, ustanowione 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z dnia 19 marca 1902 r. Do konwencji tej Polska przystąpiła w 1932 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków koordynuje BirdLife International – w Polsce czyni to Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

 

Inne dni światowe dla ptaków to m. in. 13 maja i 8 października, kiedy to honorujemy ptaki migrujące.

Światowych dni jest mnogość rozliczna:

– od bardzo poważnych i porządkujących nasze postrzeganie świata, np.:

- 11.01. – Światowy Dzień słowa „Dziękuję” ( w Polsce – jakże przydatny !);

- 23.01. – Światowy Dzień Samotności;

- 4. 02. – Światowy Dzień Walki z Rakiem;

- 20.02. – Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej;

- do całkiem niefrasobliwych, np.:

- 8.01. – Międzynarodowy Dzień Kąpieli Musujących (czy zbiorowych ?...);

- 13.01. – Światowy Dzień bez Spodni;

- 5.02 – Światowy Dzień Nutelli (sponsorowany ?);

- 1.03 – Światowy Dzień Komplementów.

To zaledwie kilka Dni Międzynarodowo-Światowych z pierwszych miesięcy roku.

Jak podaje francuski serwis „Journée Mondiale” – światowe dni w ogóle zasadzają się na partycypacji społęczno – obywatelskiej; każdy może zgłosić swój dzień, wymyślić dla niego hasło, podać uzasadnienie i wybrać datę ! Można też rozszerzyć treści dni już istniejących. Wszystko to jest bezpłatne. Portal, o którym mowa, zamieszcza instrukcję i specjalną tabelkę do wypełnienia – żeby było łatwiej i prościej.

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym Międzynarodowy Dzień Ptaków zbiegł się z fantastyczną nowiną: zaobserwowano nowy gatunek ptaka ! Nowy dla Parku ! Gatunek ten – Fabulator glaucus zamieszkuje okolice śródziemnomorskie. Polskiej nazwy jeszcze nie ma. W wolnym tłumaczeniu z łaciny to „Gawędziarz błękitny”. Najwyraźniej zmiany klimatyczne zachęciły go do udania się w strony do niedawna jeszcze mroźne i śnieżne, i zamieszkania w dziupli na kasztanowcu. Zatem – to dziuplak ! Niewiele jeszcze o nim wiemy; na razie dał się poznać tylko jeden osobnik, najwyraźniej – samczyk (samiczki mają dziobki nieco jaśniejsze). Jeśli dołączy doń partnerka, możemy spodziewać się pierwszych lęgów krajowych. Nazwa „gawędziarz” wywodzi się zapewne z opisywanych już w kronikach mediewalnych i pieśniach truwerskich jego zdolności do prowadzenia śpiewnych, zalotnych pogaduszek, najchętniej wiosną, nad ranem, tuż po wschodzie słońca.

Wybierając się rannym świtkiem do Puszczy Bolimowskiej, nadstawiajmy ucha, a nuż uda nam się usłyszeć pogwarki „gawędziarza”. Podobno trzeba wtedy cichutko pogwizdywać; skłania go to do podjęcia dialogu i zaprezentowania całej gamy swych śpiewnych możliwości.

Oprac. SP. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Fot. S. Pytliński.

Fabulator glaucus SP