XXVI Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego Skotniki 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniu 4 lutego 2023 r. pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych uczestniczyli w obchodach 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zorganizowanych przez Urząd Gminy Aleksandrów i PTTK Żanrów.

Uroczystość rocznicowa składała się z dwóch część.

Pierwsza część to XXVI Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego, którego trasa wiodła z miejscowości Klew przez Brzezie, Wacławów do Skotnik. Uczestnicy mieli do pokonania dystans ponad 7 km w okolicach malowniczego rezerwatu „Diabla Góra”. Rajd zakończył się pod pomnikiem Powstania Styczniowego w Skotnikach.

Druga część to konferencja popularno – naukowa w Skotnikach poświęcona 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Konferencję otworzył Marszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Zięba, następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Skotnikach przedstawili program artystyczny. Po przedstawieniu była część referatowa, w której pracownicy ZPKWŁ – OTNPK omówili Miejsca Pamięci Narodowej związane z Powstaniem Styczniowym na terenie Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Uczestnicy imprezy mieli również okazje obejrzeć wystawę fotografii autorstwa dr Piotra Wypycha, zastępcy dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych a także zobaczyć  pamiątki związane z Powstaniem Styczniowym ze zbiorów Przemysława Ciszewskiego, regionalisty i  instruktora krajoznawstwa regionu w O/PTTK Żarnów.