Gajówka Taraska

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  W dniu 26 września 2021 r. odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża - miejsca pamięci narodowej na terenie nie istniejącej gajówki "Taraska" w Sulejowskim PK. Inicjatorem budowy krzyża i upamiętnienia tego miejsca jest inż. leśnik Jerzy Bajerowski wraz z naszą jednostką, partnerami tego przedsięwzięcia są Gmina Aleksandrów i Nadleśnictwo Smardzewice.

Gajówka Taraska w okresie okupacji była ostoją oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, to tu znalazły schronienie i oparcie oddziały NSZ "Sosna" i "Las 1" - do tych oddziałów należało dwóch synów gajowego Józefa Kozłowskiego - Ryszard Kozłowski "Pogan" i Euzebiusz Kozłowski "Jacek". Również gajowy Józef Kozłowski (1898-1943) działał aktywnie w podziemiu. Ten były legionista został 24 października 1943 roku bestialsko zamordowany na terenie gajówki przez hitlerowców, pochowany jest na cmentarzu w Dąbrowie nad Czarną. (więcej informacji w załączonym folderze).

Opr. P.W.

Zdj. Archiwum NPK