Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych na Zbiorniku Sulejowskim - 2020

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Jak co roku w styczniu odbył się Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych (MPZW). Jest to akcja ogólnopolska, która w dużej mierze opiera się na wiedzy i doświadczeniu lokalnych organizacji i instytucji ornitologicznych, które mniej lub bardziej regularne zimowe liczenia tej grupy ptaków prowadzą nieraz od kilku dekad. Tegoroczna zima a raczej jej brak sprawił, że zbiornik Sulejowski pozostał niezamarznięty a to w połączeniu z niski stanem wody po suchym lecie i jesieni sprawia, że są tu bardzo dobre warunki do żerowania dla ptaków wodno-błotnych. Warunki takie sprawiły, że odnotowaliśmy rekordową ilość ptaków na przestrzeni ostatnich lat w tym okresie.

W sumie doliczyliśmy się 7255 ptaków wodno-błotnych. Oczywiście najwięcej jak co roku było krzyżówek ponad 5000, ale licznie przebywały też gągoły i nurogęsi. Wyjątkowo liczne były również żurawie aż 103 osobniki, które coraz częściej zostają u nas na zimę. Stwierdziliśmy również rzadziej zimujące kaczki jak krakwy czy rożeńca. Były również wszystkie trzy gatunki łabędzi, które można u nas spotkać. Z rzadkości warto wymienić samca szlachara bardzo rzadko spotykanego gatunku zimą u nas w województwie łódzkim. Odnotowaliśmy również bardzo rzadko zimującego perkoza rdzawoszyjego oraz aż 3 nury czarnoszyje. W sumie zaobserwowaliśmy aż 27 gatunków ptaków wodno-błotnych.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button