Pierwsze stwierdzenie płatkonoga płaskodziobego na zbiorniku Sulejowskim

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Utrzymujący się nadal niski stan wody w zbiorniku Sulejowskim sprawia, że utrzymują się bardzo dobre warunki dla żerujących ptaków siewkowych. Podczas ostatniej wizyty nad zbiornikiem udało się wypatrzeć aż 12 gatunków z tej grupy ptaków. 

W sumie zaś zaobserwowaliśmy 28 gatunków ptaków wodno-błotnych co jest całkiem dobrym wynikiem zwłaszcza, że obserwowaliśmy je tylko z dwóch blisko od siebie oddalonych punktów.  Jedną z atrakcji był polujący udanie rybołów.  Wśród rzadkości zaś stwierdzenia biegusów krzywodziobych i małych. Niewątpliwie największą niespodzianką okazał się być płatkonóg płaskodzioby. Gatunek bardzo rzadko stwierdzany u nas w kraju,  a tutaj jeszcze nie obserwowany. Co ciekawe u płatkonogów w przeciwieństwie do większości innych gatunków ptaków to samica jest bardziej jaskrawo ubarwiona. Samiec  zaś zwykle samotnie wysiaduje jaja  i opiekują się młodymi.  Płatkonogi nie lęgną się u nas w kraju, ale pojawiają się w czasie przelotów. Wyróżniają się również tym, że doskonale pływają co jest związane z ich nazwą rodzajową. Nogi płatkonogów są zaopatrzone w błonę, która pozwala im dobrze pływać. Dlatego płatkonogi, żerują zwykle gdzieś pływając na wodzie inaczej niż większość ich krewniaków, którzy żerują chodząc po płytkiej wodzie lub odsłoniętym świeżo mule.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button