Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Dzisiejszy śnieżny poranek skłonił mnie do wrzucenia nagrań tego co działo się przy ulach w lutym.

Pod Tomaszowem Mazowieckim nad rzeka Pilicą pomiędzy rezerwatem „Niebieskie Źródła”, a kopalnią „Biała Góra” znajdują się Małe Groty. Są to wychodnie piaskowców kredowych, które zostały wydrążone w tym samy celu co „Groty Nagórzyckie” – wydobycia piasku. Piaskowcowe złoże łączące obydwa wyrobiska do dzisiaj jest widoczne w postaci skalistego dna Pilicy.

W dniu 25.03.2023r. Harcerze 215 Szczepu Źródło wzięli udział w Warsztatach Survivalowych w siedzibie OT NPK w Moszczenicy.

Serdecznie zapraszamy na kolejny już spacer mykologiczny - w najbliższą sobotę 1 kwietnia 2023r. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Mykologicznym, który reprezentować będzie pan Sebastian Piskorski udamy się w świat wiosennych grzybów, a szukać ich będziemy w Lesie Łagiewnickim. Wydarzenie rozpoczynamy o 10:00 na krańcówce autobusowej na Modrzewiu (dojazd autobusem nr 66). Dla tych z Państwa, którzy dojadą własnym transportem: prosimy o pozostawnie aut na prakingu leśnym przy ul. Serwituty / ul.Okólna. Zakończenie planowane jest o 12:30. Serdecznie zapraszamy, wydarzenie jest bezpłatne i ma charakter otwarty.

Wyprawy w łódzkie - Turystyka kajakowa i żeglarska

Dni stają się coraz dłuższe, pogoda powoli się stabilizuje, polecamy więc kolejne aktywności na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

Spacery z kijkami, rekreacyjna jazda na rowerze, czy nawet obserwacja ptaków - są to  formy rekreacji nie obciążające zbytnio organizmu a zdecydowanie  przyczyniające się do poprawy stanu zdrowia po okresie zimowego marazmu i znużenia brakiem promieni słonecznych.

Przełammy więc dotychczasowe nawyki biernego wypoczynku, wychodźmy częściej z domów i podziwiajmy budzącą się do życia przyrodę, przy okazji dotleniając swój organizm i stopniowo podnosząc kondycję fizyczną.

Od 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi wiosenną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. 

  Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy naszego kolegi Piotra Wypycha. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 24 marca o godzinie 19.00 w galerii ODA art w Piotrkowie Trybunalskim, przy ulicy Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 23 kwietnia.

  23 marca obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Święto to upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu w 1950 roku Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Celem Światowej Organizacji Meteorologicznej jest zapewnienie każdemu państwu, niezależnie od jego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego, dostępu do prognozy pogody oraz innych informacji w tym zakresie dostosowanych do potrzeb danego kraju.

„ Woda ma nieskończoną wartość, ponieważ bez niej nie istnieje życie i nie można jej niczym zastąpić. Wysiłki i koszty poczynione w poszukiwaniu wody poza Ziemią oraz niedawna radość z odnalezienia jej na Księżycu i Marsie są tego przykładem. Szkoda, że tak często uważana jest za coś oczywistego na Ziemi „– wskazuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Wyprawy w łódzkie - Turystyka kajakowa i żeglarska

Serdecznie zapraszamy do odpoczynku nad wodą. Niebawem rozpocznie się sezon, ale warto już dziś zaplanować ten rodzaj odpoczynku na terenie województwa łódzkiego. Proponujemy dwa rodzaje aktywności: Turystykę kajakową i żeglarską, do których linki zamieszczamy w dalszej części artykułu.

Warto się przekonać jak atrakcyjne tereny do uprawiania tego rodzaju sportu znajdują się na terenie województwa łódzkiego, a w szczególności na terenie parków krajobrazowych. Serdecznie zapraszamy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego - twórcą cyklu filmów "Wyprawy w łódzkie".