Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 1, 2 oraz 4 lipca Pracownicy Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeprowadzili spis gniazd bociana białego na terenie gminy Pątnów oraz Wierzchlas.

6 lipca 2024 r. pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich zostali zaproszeni do udziału w rodzinnym pikniku w Dąbrówce Dużej oraz do zorganizowania przyrodniczego stoiska edukacyjnego. Organizatorzy wykazali się znakomitą organizacją, oferując odwiedzającym wiele atrakcji.

Światowy Dzień Ludności to coroczne święto, które przypada 11 lipca. To rocznica tzw. Dnia Pięciu Miliardów, jednorazowego święta z 11 lipca 1987 roku, kiedy to liczba ludności na Ziemi osiągnęła taką wartość. Obchody Światowego Dnia Ludności mają przede wszystkim na celu rozwiązywanie problemów, które są wspólne dla całej ludzkiej populacji.

W pierwszych dniach wakacji pracownicy Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeprowadzili akcję sprzątania Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Nasze działania skupiły się głównie na miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów, a jednocześnie najcenniejszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

Wakacje już się rozpoczęły, a temperatura powietrza coraz bardziej zachęca do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że do kąpieli powinniśmy wybierać takie miejsca, które są odpowiednio oznakowane, i w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze pozostają niewiadomą – mają nieznane dno oraz głębokość, a woda w nich może być skażona. Przestrzegając podstawowych zasad możemy uczynić nasz wypoczynek bezpiecznym i jednocześnie szczęśliwym.

   Czerwiec obfitował w Przedborskim Parku Krajobrazowym sporą ilością aktywności, niektóre były zaplanowane a inne podejmowane przez naszych pracowników spontanicznie i z potrzeby chwili. Oprócz rutynowych obowiązków i obserwacji przyrodniczych

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie serdecznie zapraszają 20 lipca 2024 roku na IV Bolimowski Rajd Puszczy.

Regulamin oraz plakat poniżej.

Spis wykonywany przez pracowników ZPKWŁ - Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego obejmował całą gminę Nowy Kawęczyn, w skład której wchodzi 36 miejscowości. Cała gmina,
o powierzchni ponad 104 km2, posiada charakter rolniczy.

W wyniku przeprowadzonych objazdów w terenie stwierdzono:

- 11 bocianich gniazd z młodymi (Hpm), z czego: w 2 miejscach (Stara Rawa i Rzędków) odnotowano po 4 młode, w 3 miejscach (Trzcianna, Doleck, Kwasowiec) po 3 młode, w 5 miejscach (Suliszew, Strzyboga, Nowy Kawęczyn, Sewerynów, Zglinna Duża) po 2 młode, a w 1 miejscu (Suliszew) jedno młode,

 Wakacje to czas, kiedy w naszym województwie odbywa się wiele pikników rodzinnych, i tym samym, okazja do integracji mieszkańców. Ostatnio, PK Wzniesień Łódzkich uczestniczył w takiej inicjatywie, organizowanej przez Powiat Brzeziński w historycznym Jeżowie. Wśród przygotowanych przez Organizatora atrakcji dla dzieci, na parkowym stoisku edukacyjnym można było dowiedzieć sie o przyrodzie, historii i kulturze będącej przedmiotem ochrony parków krajobrazowych woj. łódzkiego, a także tradycyjnie już można było otrzymać sadzonki drzew i krzewów w ramach akcji „Owocowe Łódzkie”.

 Obchodzony 1 lipca Międzynarodowy Dzień Owoców to święto zapoczątkowane przez niemieckich studentów. Pierwsze obchody odbyły się w 2007. Od tamtego czasu święto zyskało większy rozgłos i teraz jest obchodzone na całym świecie.