Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

„Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” to ogólnopolski konkurs organizowany i dedykowany uczniom ze szkół gmin leżących na terenie parków krajobrazowych, a jego głównym celem jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski. 5 marca br. w naszej siedzibie odbył się etap parkowy, w którym wzięły udział drużyny reprezentujące:

  • Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie ,
  • Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Jagiełły w Strykowie,
  • Szkołę Podstawową nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie,
  • Szkołę Podstawową nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach,
  • Szkołę Podstawową im. Ks. Idziego Radziszewskiego w Bratoszewicach,
  • Szkołę Podstawową w Dąbrówce Dużej oraz
  • Szkołę Podstawową w Kołacinie.

W minioną sobotę 2 marca 2024r. odbyła się już tradycyjnie kolejna Noc Sów. Wydarzeniu towarzyszył pokaz sów przygotowany przez państwa Roberta i Ewę Puławskich, z którymi współpracujemy już od kilku lat. Poczas pokazu uczestnicy mogli spotkać się z żywymi sowami: płomykówkami, uszatką i puszczykiem oraz połuchać lotu sowy, którego nie było słychać! Dlaczego sowy są tak wyjątkowe, czym różnią się ich pióra od innych ptaków, jak potężne mają szpony i skąd umiejętność kręcenia głową, "że może się ukręcić" - te oraz pozostałe ciekawostki o sowach pojawiły się podczas pokazu i późniejszego spaceru.

Niezmiernie nam miło, że możemy polecić Państwu nową publikację Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pt."Koncepcje zajęć terenowych na różnych etapach edukacji geograficznej.Relacje przyroda - człowiek" pod red. pani prof. Elżbiety Szkurłat i dr Marii Adamczewskiej, która ukazała się z początkiem tego roku. Jest to zbiór propozycji zajęć terenowych dla nauczycieli różnych szczebli edukacji geograficznej, jak i dla tych wszystkich chcących zgłębić tematykę relacji przyroda - człowiek w ujęciu geograficznym okolic Łodzi, zarówno południowych, jak i północnych.

 24 lutego 2024r., w ramach uroczystych obchodów Roku Romualda Traugutta, odbył się 62. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra 2024”. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę śmierci Romualda Traugutta, dyktatora Powstania Styczniowego, wielkiego patrioty, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Sejm RP, w uznaniu zasług niezłomnego dyktatora Powstania Styczniowego dla Polski, ustanowił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta.

     Tegoroczny rajd zorganizowany został przez Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza we współpracy z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziałem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej. Dodatkowo do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: Gmina i Miasto Stryków, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP pw. św. Jana Chrzciciela w Dobrej. Patronat honorowy nad rajdem objęło Muzeum Niepodległości w Warszawie i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Jak co roku o tej porze zapraszamy do udziału w kolejnej edycji rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 r. w Dobrej, który odbędzie się w sobotę 24 lutego 2024r. To już 62 edycja. Organizatorem rajdu jest PTTK Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza – Komisja Krajoznawcza i Ochrony Przyrody przy współpracy z: Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy im. H. Gintera, ZPKWŁ Oddziałem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej, a także Wojskowym Kołem PTTK przy Klubie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 7 batalionie kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Zbliżająca się ku końcowi zima to dobry moment aby przygotować budki dla ptaków na nadchodzący sezon lęgowy. Czyszczenie budek jest nieodzownym elementem przygotowania do wiosny, ważnym nie tylko z uwagi na konieczność zrobienie miejsca na nowe lęgi, ale także pozbycia się wszelkich pasożytów bytujących w zeszłorocznych gniazdach.

Na co dzień na rowerach, tym razem jednak postanowili, że wybiorą się na spacer. Klub Turystów Kolarzy PTTK Łódź, wyruszył z nami w minioną sobotę na wędrówkę po Lesie Łagiewnickim. Spotkanie podzielone na kilka części skupione było wokół tematyki ornitologicznej. Grupa prawie 40 entuzjastów przyrody poznała skrzydlate zwyczaje i nauczyła się podstawowych odgłosów pospolitych gatunków ptaków, spędzających zimę w naszym kraju. Kowaliki, bogatki, modraszki, sójki, dzięcioły, a nawet jemiołuszki, czy nadlatujący myszołów sprawiły, że spacer nabrał większych walorów.

Po pierwsze nie szkodzić!

Zimowa opieka nad zwierzętami w postaci dosypywania ziaren zazwyczaj kojarzy nam się z ważnym obowiązkiem, nagrodzonym później wdzięcznym widokiem przylatujących ptaków do karmnika. Warto jednak pamiętać, że temu zwyczajowi sięgającemu długiej tradycji powinien przyświecać jeden cel: pomoc zwierzętom, a nie poprawa naszego nastroju i uatrakcyjnienie wolnego niedzielnego przedpołudnia. Okazuje się, że dokarmiając ptaki w sposób niewłaściwy można im nawet zaszkodzić, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

Mimo, iż właśnie zaczęły się ferie to brak zieleni i innych kolorów dookoła, liści na drzewach czy barwnych kwiatów sprawia, że niechętnie wybieramy się na spacery. Trudniej nam podziwiać przyrodę w takich okolicznościach, ale z pewnością to dobry moment by podziwiać zabytki. W ich przypadku brak gęstej roślinności sprawia, że są bardziej widoczne, łatwiej dostrzec też niezauważone dotychczas szczegóły ich budowy.

A miejscem gdzie najlepiej podziwiać można i przyrodę i zabytki jest Las Łagiewnicki. Odnajdziemy tu nie tylko leśne ścieżki i ślady zwierząt, szczególnie widoczne przy śnieżnej pogodzie, ale także cenne zabytki. Już krótki spacer wzdłuż ul. Okólnej pozwoli nam odnaleźć i jedno i drugie. Może więc warto korzystając z wolnej chwili wybrać się na spacer.

W okresie przedświątecznym, pomimo zabiegania, udało się przekazać dyplomy oraz nagrody uczniom ze szkół, które wzięły udział w 7. edycji konkursu plastycznego „Barwy jesieni na Wzniesieniach – sowy, jeże, nietoperze”. Łącznie, w ramach konkursu wpłynęły 83 prace w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II i klasy III. Serdecznie gratulujemy Szkołom i Nauczycielom za zachęcenie, a przede wszystkim za zainspirowanie Dzieci do odkrywania piękna i bogactwa przyrody.