Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Niezmiernie nam miło, że możemy polecić Państwu nową publikację Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pt."Koncepcje zajęć terenowych na różnych etapach edukacji geograficznej.Relacje przyroda - człowiek" pod red. pani prof. Elżbiety Szkurłat i dr Marii Adamczewskiej, która ukazała się z początkiem tego roku. Jest to zbiór propozycji zajęć terenowych dla nauczycieli różnych szczebli edukacji geograficznej, jak i dla tych wszystkich chcących zgłębić tematykę relacji przyroda - człowiek w ujęciu geograficznym okolic Łodzi, zarówno południowych, jak i północnych.

Już w najbliższą sobotę 13 maja 2023r. zapraszamy Państwa do Zgierza na 10. edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 14:00, a wśród mnóstwa atrakcji znajdą Państwo stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, gdzie nie zabraknie informacji przyrodniczych i promocji parków krajobrazowych naszego województwa. Na odwiedzających czekają zagadki i konkursy z nagrodami!

Do zobaczenia zatem już jutro!

Gdzie? Zgierz - Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki

Nie zabraknie sceny muzycznej, a dla spragnionych aktywności strefę gry w piłkę nożną i energorower.

1 czerwca w Dzień Dziecka zorganizowany został kolejny już piknik województwa łódzkiego, gdzie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego już tradycyjnie miał swoje stoisko edukacyjno-promocyjne. Na odwiedzających czekały ciekawostki z terenu całego województwa, a także liczne nagrody. Nie zabrakło krzewów dystrybuowanych w ramach projektu Zazieleniamy łódzkie, który wpisuje się w większą inicjatywę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego „Województwo łódzkie ogrodem Polski”. Na dzieci i młodzież przygotowaliśmy także malowanie sówek na kamieniach, co cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony najmłodszych. Na starszych czekały materiały edukacyjne i promocyjne Zespołu – mapy, przewodniki, foldery. Dziękujemy za miłe spotkania i liczne rozmowy. Zapraszamy na kolejne pikniki.

Serdecznie zapraszamy szkoły z terenu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Barwy jesieni na Wzniesieniach" dla klas I-III.

W ostatnim czasie pracownicy Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich dokonali wizytacji sadów posadzonych w ubiegłych latach.

Storczykowate (Orchidaceae Juss.) należą do jednej z najbogatszych w gatunki rodzin roślin naczyniowych. Są to rośliny samożywne i mykoheterotroficzne (odżywiane przez symbiotyczne gatunki grzybów). Wiele gatunków z tej rodziny to popularne kwiaty doniczkowe, w stanie dzikim w Polsce odnotowano około 50 gatunków, wszystkie podlegają ochronie gatunkowej.

W minioną niedzielę 09.05.2021 r. pracownicy ZPKWŁ Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich we współpracy z Zakładem Karnym nr 1 w Łodzi zorganizowali akcję grupowego wyjścia kobiet, która miała charakter edukacyjno-resocjalizacyjny.

Wielkimi krokami zbliża się do nas kalendarzowa wiosna. Marzec serwuje nam jednak niezłą przeplatankę pogodową zgodnie z przysłowiem "w marcu jak w garncu". Przyroda ledwie zaczęła budzić się z zimowego snu, a tu znów zdarzają się przymrozki i sporadyczne, niespodziewane opady śniegu i zawieje. Niektóre krzewy zdążyły już wypuścić pąki, kwitną leszczyny, słychać już pierwsze ptasie koncerty, widoczna jest wzmożona aktywność dzikiej fauny. Na pełen rozkwit geofitów wiosennych przyjdzie nam jednak jeszcze chwilę poczekać. Niektóre ptaki zaczynają już łączyć się w pary, by w odpowiednim czasie przystąpić do lęgu. Przed złożeniem lęgów, ptasie pary muszą jednak odszukać bezpieczne miejsce, w którym uwiją swoje gniazdko i dochowają młodych.

W minioną sobotę, dnia 27 lutego odbył się 59 Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego Dobra 2021 zorganizowany przez Oddział Łódzki PTTK im. Jana Czeraszkiewicza we współpracy z Klubem Turystów Kolarzy im. H Gintera oraz Oddziałem Terenowym Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Rajd podzielony był na dwie trasy: pieszą oraz rowerową. Trasa piesza rozpoczęła się przy dworcu PKP w Strykowie i prowadziła przez: Pomnik Marii Piotrowiczowej, Dobrą, Klęk i dalej przez Las Łagiewnicki do Dębu Kosyniera w Parku im. Adama Mickiewicza w Łodzi.

Sarna to drobny i zarazem najpospolitszy ssak z rodziny jeleniowatych zamieszkujący pola, łąki i lasy. Spotkanie z sarną przeskakującą leśną ścieżkę, jej widok na tle pól i łąk, to wyjątkowo radosne przeżycie dla każdego kto lubi obserwować przyrodę.