Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Różnorodność biologiczna, to wszystkie żyjące na Ziemi organizmy połączone ze sobą poprzez różne oddziaływania. Oddziaływania te i relacje łączące organizmy wraz z przyrodą nieożywioną tworzą ekosystemy, te z kolei kreują naszą biosferę. Wszyscy jesteśmy częścią biosfery naszej planety, a więc różnorodność biologiczna to także My.

20 maja po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony w grudniu 2017 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na antropogeniczne zagrożenia dla tych owadów. 8 sierpnia zaś będziemy obchodzić w Polsce Wielki Dzień Pszczół.

Wspaniały Dzień Dobrych Uczynków to święto, którego pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna Arka. Celem obchodów tego dnia jest czynienie dobrych, bezinteresownych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.
Pracownicy Parków Krajobrazowych w Polsce na co dzień zajmują się ochroną i dbaniem o przyrodę parku, ale takie dni są świetną okazją, aby zaszczepiać inicjatywę pomocy środowisku wśród społeczeństwa.

Wszechobecne i urokliwe kwiaty niezapominajek „stoją na straży pamięci” o przyrodzie i jej różnorodności.

  Od 21 marca trwa astronomiczna wiosna, ulubiona pora roku botaników i koneserów barwnych kwiatów. Choć równonoc wiosenna astronomicznie rozpoczyna wiosnę, to jej pierwsze oznaki można zauważyć w przyrodzie dużo wcześniej.

W całej Polsce, w tym także w naszym regionie odczuwalny jest brak wody ˗ susza. Przyczyną tego jest nietypowa zima oraz brak opadów. Ostatnia zima przebiegała zupełnie inaczej niż w poprzednich latach.

W 2020 roku po raz pięćdziesiąty obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.

Tegorocznym hasłem przewodnim są „Działania na rzecz klimatu”.

Jak podaje kalendarz wiosna przypada 21 marca. Astronomiczna przyszła już dzisiaj ̶ 20 marca. W przyrodzie przyjście wiosny uzależnione jest od warunków klimatycznych. W tym roku, ze względu na łagodną zimę pierwsze oznaki wiosny obserwowaliśmy już wcześniej.

W obchodach Dnia Kobiet na Dworcu Łódź Fabryczna nie mogło zabraknąć Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Na stoisku Zespołu można było zapoznać się z naszym nowym projektem #owocepamięci.

Oddział Terenowy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich 21 marca 2020 roku zaprasza na jedyną taką noc w roku – NOC SÓW

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, dzięki któremu można poznawać skryte sowy. Odkrywać tajemnice biologii i ekologii tych ptaków, metody badań i ochrony oraz ich znaczenie w kulturze i życiu człowieka.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button