Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zbliża się zima, czy to czas, w którym nie znajdziemy już ciekawych gatunków grzybów?

29 listopada to Dzień Św. Franciszka z Asyżu patrona ekologii, nazywanego Biedaczyną z Asyżu. Ubóstwo, bieda, ascetyzm czy taka postawa we współczesnym świecie wyróżnia człowieka szanującego przyrodę?

Przyroda rządzi się swoimi prawami. Zmiany, które się w niej dokonują uzależnione są od pór roku. Późna jesień, która trwa obecnie, zobowiązuje ludzi do pewnych działań związanych z pracami porządkowymi w naszych ogrodach i zabezpieczającymi rośliny.

Kalendarzowa jesień rozpoczęła się już 23 września i trwać będzie do 21 grudnia. Obecnie mamy czas pięknej złotej jesieni, która bywa też natchnieniem dla poetów opisujących tę porę roku w swoich wierszach. Na dworze jest jeszcze dość ciepło, aura sprzyja spacerom i korzystaniu z aktywności na świeżym powietrzu, co jest bardzo istotnie w czasach obecnej epidemii.

Pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w ostatnich dniach zeszłego tygodnia czynnie uczestniczyli w akcji tworzenia sadów z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych takich gatunków jak jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i pigwy, a także uzupełniania istniejących starych sadów młodymi drzewkami. Akcja ta prowadzona jest w ramach projektu "Owoce Pamięci" realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Projekt ten obejmuje szereg działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian na terenie naszego województwa.

14 października jak co roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Święto to najczęściej kojarzy nam się z oświatą: przedszkolami, szkołami, uczelniami wyższymi. Są to placówki wiodące prym w edukacji. Nie tylko jednak one powołane są do krzewienia wiedzy i kultury. Wśród innych placówek zajmujących się edukacją są także parki krajobrazowe, między innymi Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Przez cały rok prowadzimy zajęcia z edukacji ekologicznej oraz przyrodniczo-leśnej. Działalność ta wynika z zadań statutowych Parku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu sadowniczym organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
Oddział Terenowy Wzniesień Łódzkich.

Jesienna aura zachęca do spacerów po lesie i poszukiwania grzybów. Padające od dłuższego czasu deszcze oraz dodatnie temperatury sprawiają, że w lasach można spotkać wiele gatunków. Zarówno tych jadalnych, jak i pozostałych.Zapraszamy Państwa do udziału w konkursie plastycznym Barwy jesieni na Wzniesieniach „Grzybobranie”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w klasach I – III szkoły podstawowej i rozpoczyna się 01 października oraz trwa do 15 listopada 2020 r. Do konkursu należy zgłaszać prace związane ze zbieraniem grzybów (grzybobraniem). Na zwycięzców czekają niesamowite nagrody. Szczegóły konkursu w regulaminie.

Polacy traktują zbieranie grzybów, jak sport narodowy. Już wczesną jesienią w mediach zaczyna się pojawiać natłok informacji o grzybach jadalnych i trujących. Pomimo dobrej znajomości przez Polaków od kliku do kilkunastu gatunków grzybów jadalnych, wciąż występują zatrucia grzybami. Niekiedy zatrucia te powodują tylko dolegliwości gastryczne, a niekiedy stają się śmiertelne. W trosce o przyrodę i o dobro grzybiarzy przedstawiamy zasady bezpiecznego grzybobrania i klika praktycznych wskazówek.

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button