Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Listopad dla wielu z nas to bardzo ponury miesiąc. Opadłe liście, krótszy dzień, mniej słońca i światła, szaro i deszczowo, nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Możemy jednak sprawić, by kolor dłużej gościł w przestrzeni z korzyścią dla nas i przyrody. Krajobraz listopada ożywią czerwone owoce m.in. jarzębin, berberysów, kalin, głogów, dzikiej róży. Dziki bez, bluszcz ale też tarnina wciąż zachęcają dorodnym, ciemnym owocem, który często utrzymuje się na pędach nawet podczas mrozów. Białe owoce śnieguliczki czy jemioły także cieszą ludzkie oko ale przede wszystkim gwarantują pożywienie zimującym u nas ptakom.

W czwartek 20 października obchodziliśmy Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Święto to, obchodzone jest na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.

Z tej okazji pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych w środę i czwartek (19 i 20 października) przeprowadzili dwie akcje sprzątania Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Otwarcie Ekopracowni "Mikroświat" oraz obchody Dnia Krajobrazu były okazją do spotkania z młodzieżą  Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. Przecięciem symbolicznej wstęgi, przez Dyrekcję szkoły, nauczycieli i uczniów oraz grono zaproszonych gości, została oddana do użytku, nowa pracownia dydaktyczna. Wysiłek włożony w pozyskanie środków, praca, życzliwość wielu osób zostały nagrodzone sukcesem.

Czas spadających złotych liści niesie ze sobą również niezwykłą obfitość naturalnych skarbów polskich lasów. Odwiedźcie wtedy koniecznie parki krajobrazowe województwa łódzkiego. Wszystkich zachwyci kojąca zmysły cisza, woń lasu, porostów i mchów, urzekające wrzosowiska i wysyp grzybów.

P1030722Z okazji Dnia Drzewa w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Sieradzu odbyły się warsztaty edukacyjne, dotyczące roli drzew w krajobrazie, a także życiu człowieka. Walory drzew są współcześnie coraz bardziej doceniane. Są one dominującymi elementami przestrzeni, zarówno pod względem wizualnym, jak i w zakresie skali oddziaływania ekologicznego, klimatycznego i oczyszczającego środowisko. Podnoszą walory terenu i tworzą ład przestrzenny, wyznaczając określone funkcje poszczególnym miejscom w krajobrazie. Towarzyszom osiedlom, wsiom i miastom, otaczają jeziora, rzeki, podkreślają bogactwem swoich sylwetek piękno architektury, a także maskują i izolują miejsca przemysłowe.

24 września 2022 r. odbyła się kolejna impreza rowerowa z cyklu „Rowerem nad Wartą”. Była to dziesiąta - jubileuszowa edycja rajdu współorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Zapolicach zapraszamy do udziału w rajdzie “Rowerem nad Wartą – jesień 2022”. Trasa rajdu tradycyjnie będzie przebiegała fragmentami Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Tym razem rajd zostanie zakończony ogniskiem z kiełbaskami na terenie mini lądowiska w Pstrokoniach. Po rajdzie w tym miejscu odbędzie się także coroczny piknik lotniczy. Zachęcamy do zapisów. Więcej informacji pod nr tel. (43) 823 19 86.

Ogólnopolski Dzień Parków Krajobrazowych jest świętem parków krajobrazowych obchodzonym w tym roku po raz pierwszy. Jako datę uczczenia tego dnia ustalono drugą sobotę września - w tym roku był to 10 września.

Park krajobrazowy jest jedną z dziesięciu form ochrony przyrody. Obszar parku podlega ochronie ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.

W sobotę 3 września na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki podjęto kolejną próbę rekonstrukcji wydarzeń sprzed 83 lat, które miały miejsce w okolicach Strońska i Belenia.

Dnia 27.08.2022 r. w miejscowości Patoki (powiat łaski, gmina Widawa) odbył się piknik rodzinny w leśnym klimacie, pod hasłem #dobrezlasu. Impreza odbyła się pod patronatem Lasów Państwowych.