Zaproszenie na Noc Kupały do Gminy Nowosolna

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca.

Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia Św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

W najbliższą sobotę 23 czerwca 2018r.w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbędzie się wydarzenie pn. Noc Kupały 2018 połączone z rekonstrukcją historyczną Rodu Dębowego Liścia. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i zapoznania się ze zwyczajami naszych średniowiecznych przodków.

Więcej informacji na temat Rodu Dębowego Liścia znajdą Państwo tutaj.

pdfProgram wydarzenia Noc Kupały GPCKiE 2018222.88 KB

K.Sosnowska