Etap wojewódzki XVII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 21-23 marca 2018 r. w Hotelu Agat w Łodzi na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich odbyła się „zielona szkoła”, z atrakcyjnym programem edukacyjnym, stanowiąca nagrodę dla parkowych finalistów w XVII edycji konkursu ogólnopolskiego „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Organizacja trzydniowej „zielonej szkoły” była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.

Podczas pobytu młodzieży na terenie PKWŁ, wśród atrakcji znalazł się warsztat ekologiczny „Powrót papieru czyli użyteczna makulatura”. Warsztat miał na celu kształtowanie wśród uczestników nawyków i postaw proekologicznych, poczucia odpowiedzialności za środowisko oraz przybliżenie tematyki recyklingu. Dzięki zajęciom w towarzystwie świetnej zabawy młodzież poznała cały proces czerpania papieru począwszy od podarcia makulatury, aż po wyczerpanie papieru. Drugi warsztat ekologiczny – „Konsumpcyjnie czy ekologicznie? Czy mamy wybór” dotyczył problemu konsumpcyjnego stylu życia i innej ekologicznej alternatywy. Poprzez wspólną pracę uczestnicy mogli się lepiej poznać i wspólnie dobrze bawić. Warsztat przeprowadził pracownik Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

W drugim dniu „zielonej szkoły” odbyła się wycieczka piesza po jednej z bardziej reprezentacyjnych części Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich – Lesie Łagiewnickim. Podczas zajęć w terenie, uczestnicy dowiedzieli się, jaką szczególną rolę pełni Las Łagiewnicki funkcjonujący w strukturze miasta Łodzi, poznali historię związaną z tym miejscem (ślady obecności łódzkich fabrykantów, ślady historii II wojny światowej), a także zapoznali się z innowacyjnym podejście do oczyszczania zbiorników wodnych w mieście – projektem EH-REK – Ekohydrologiczną rekultywacją zbiorników wodnych w Arturówku na Bzurze. Kolejną częścią wycieczki było przejście przez rezerwat przyrody Las Łagiewnicki.
Młodzież miała również okazję zwiedzić Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Była to znakomita okazja do zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania tego typu ośrodka. Następnie autokar zabrał wszystkich uczestników „zielonej szkoły” do centrum Łodzi do Centrum Nauki i Techniki EC1. Do największych atrakcji Centrum należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki edukacyjnej „Przetwarzanie energii”. Są tam pokazane krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Na ścieżce edukacyjnej „Mikroświat – makroświat” można było zobaczyć wszystko to, co jest niewidoczne nieuzbrojonym okiem. Poznać świat od cząstek elementarnych po tzw. strefę głębokiego Kosmosu.

W trzecim dniu odbyły się eliminacje wojewódzkie konkursu, w wyniku których została wyłoniona zwycięska drużyna.
W ramach konkursu uczniowie rozpoznawali chronione gatunki roślin i zwierząt oraz rozwiązywali test złożony z 25 pytań z zakresu biologii, geografii, ekologii oraz znajomości parków krajobrazowych Polski.

W konkursie zwyciężyła drużyna z Publicznego Gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych im. rtm. Witolda Pileckiego w Krasocinie z Przedborskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Adrian Marcinkowski, Jakub Pasiński, Leonard Pełka, Weronika Stablewska. Uczniów przygotowywała pani Iwona Dusza.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Gminy Brzeziny z siedzibą w Przecławiu z Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w składzie: Krystian Błaszczyk, Jakub Głowacki, Zuzanna Polit, Piotr Sokołowski, opiekunkami drużyny są panie: Aneta Męcina i Hanna Jabłońska.

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Skierniewicach w składzie: Kacper Ławniczak, Antoni Parda, Jakub Seliga, Maciej Stanecki, opiekunkami drużyny są panie: Beata Kowalczyk, Sylwia Pilichowska.

Czwarte miejsce zdobyła drużyna Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków w Tomaszowie Mazowieckim – Gimnazjum nr 4 ze Spalskiego Parku Krajobrazowego
Piąte miejsce zdobył Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym z Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Szóste miejsce zdobyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wolborzu z Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Siódme miejsce zdobył Zespół Szkół w Widawie z Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Indywidualnie najlepiej test rozwiązał Leonard Pełka z Gimnazjum w Krasocinie.

Dyplomy oraz nagrody wręczyli uczestnikom:
Kazimierz Perek - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi
Beata Koło - Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Polityki Ekologicznej Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego
Hieronim Andrzejewski - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
Krystyna Rozensztrauch-Sosnowska - Starszy specjalista ds. ochrony środowiska (p.o. kierownika Oddziału Terenowego PKWŁ)

Zwycięska drużyna z Przedborskiego Parku Krajobrazowego będzie reprezentować województwo łódzkie w trakcie etapu ogólnopolskiego. Gratulujemy wyniku i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

Serdeczne podziękowania kierujemy dla:
Pana Kamila Polańskiego z Leśnictwa Miejskiego w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi za oprowadzenie po Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt i interesujące opowieści o spotkaniach z dzikimi zwierzętami.

Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, Ogrodu Botanicznego w Łodzi, Nadleśnictwa Brzeziny, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego za przekazanie materiałów promocyjnych stanowiących nagrody dla uczestników Konkursu.