V Rajd Odkrywców: Eksploracja Przyrody Kultury i Historii Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

9 czerwca 2024r. zorganizowany został przez Urząd Gminy Nowosolna oraz Oddział Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich V Rajd Odkrywców,. Celem tego wydarzenia było odkrywanie i zgłębianie wiedzy o przyrodzie, krajobrazie, kulturze i historii Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Trasa rajdu, malownicza i różnorodna pod względem przyrodniczym oraz topograficznym, miała długość około 7,5 kilometra.

Podczas wędrówki przez urokliwe pola, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o roślinach inwazyjnych i ich negatywnym wpływie na rodzimą przyrodę. Wzdłuż trasy rajdu można było spotkać takie gatunki inwazyjne jak: niecierpek drobnokwiatowy, robinia akacjowa, nawłoć kanadyjska oraz dąb czerwony. Siedliska antropogeniczne, czyli te stworzone przez człowieka, okazały się sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju tych roślin. Nie zabrakło również informacji na temat krajobrazu przyrodniczego i jego różnorodnych form. Uczestnicy z zaciekawianiem wsłuchiwali się także w opowieści o historii obszaru gminy i o ich wcześniejszych mieszkańcach – osadnikach niemieckich.

Rajd umilały nam również nazwy rodzimych gatunków roślin w języku polskim, które wzbudzały zainteresowanie i uśmiech na twarzach uczestników. Nasięźrzał, wężymord, podejźrzon – te unikalne i nieco tajemnicze nazwy dodawały uroku naszej wędrówce, zachęcając do dalszego poznawania lokalnej flory.

Zmęczeni rajdowicze mogli odpocząć na terenie Placu Sołeckiego w Grabinie, gdzie czekały na nich różnorodne atrakcje. W programie znalazły się warsztaty łucznicze, ognisko z kiełbaskami oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

Po zakończeniu rajdu na uczestników czekał konkurs z pytaniami dotyczącymi przebiegu naszej wędrówki. Na zwycięzców czekały nagrody związane z parkiem krajobrazowym oraz drzewa i krzewy w ramach programu Owocowe Łódzkie 2024.

Dziękujemy za liczny udział i zapraszamy na kolejny rajd!