Pierwszy ogólnopolski dzień parków krajobrazowych już za nami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W minioną sobotę 10 września 2022 r. odbył się pierwszy ogólnopolski dzień parków krajobrazowych. W tym dniu udało się zorganizować kolejną Międzynarodową Noc Nietoperzy na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, fundacja Biodiversitatis oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy. W wydarzeniu od kilku już lat uczestniczy pani dr Katarzyna Janik-Superson - chiropterolog, która dla uczestników wydarzenia przygotowała ciekawą prezentację. Nie odbyło się bez konkursu - dla tych, którzy poprawnie odpowiedzieli na "nietoperzowe" pytania czekały publikacje Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego dotyczące właśnie nietoperzy.

Tym, co rozpalało wyobraźnię uczestników wydarzenia, a zebrało się nas 50 osób, było spotkanie z prawdziwym żywym nietoperzem. Podczas spaceru pokazano w jaki sposób chiropterolodzy rozpoznają gatunki latających nietoperzy. Obecnie, w dobie ery smartfonów potrzebna jest aplikacja na telefon i detektor ultradźwiękowy. To właśnie po częstotliwości odgłosów nietoperzy można określić jaki to gatunek. Prócz spaceru z odsłuchami detektorowymi udało się rozpiąć kilka sieci chiropterologicznych, w które złapały się nocki rude (nocki nadwodne). To gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych, jego charakterystyczną cechą są duże stopy, krótkie uszy, ciemnobrunatne, rudawe ubarwienie,  od spodu szarawe. Po co nietoperzowi duże stopy? Nietoperz ten związany jest wyłącznie z lasami, jego letnie kryjówki to dziuple i szczeliny. Poluje nad zbiornikami wodnymi, dużymi stopami łapie owady znajdujące się nad wodą, rzadziej żywi się skorupiakami a nawet niewielkimi rybami.

Podczas spotkania nie brakowało pytań, sesji zdjęciowych tego pięknego ssaka oraz zaproszenia na kolejną Noc Nietoperzy w przyszłym roku. Serdecznie dziękujemy za akcję i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia!

K.R.Sosnowska