Grzybobranie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Polacy traktują zbieranie grzybów, jak sport narodowy. Już wczesną jesienią w mediach zaczyna się pojawiać natłok informacji o grzybach jadalnych i trujących. Pomimo dobrej znajomości przez Polaków od kliku do kilkunastu gatunków grzybów jadalnych, wciąż występują zatrucia grzybami. Niekiedy zatrucia te powodują tylko dolegliwości gastryczne, a niekiedy stają się śmiertelne. W trosce o przyrodę i o dobro grzybiarzy przedstawiamy zasady bezpiecznego grzybobrania i klika praktycznych wskazówek.

1. Nie należy zbierać grzybów do celów kulinarnych, których się nie zna lub są zbyt młode, aby prawidłowo je rozpoznać.
2. Grzyby powinno się zbierać do przewiewnych koszy. Plastikowe torby są nieodpowiednie, ponieważ grzyby się w nich zaparzają.
3. Osoby ciekawe i chcące poznawać nieznane grzyby powinny na grzybobranie zabierać ze sobą klucz do oznaczania gatunków.
4. Nie należy uszkodzać i zbierać gatunków podlegających ochronie.
5. Na grzybobraniu należy zachowywać się w sposób rozsądny, nie zaśmiecać lasu, nie zrywać bezmyślnie roślin i wszystkich grzybów.
6. Grzyby najlepiej wykręcać w całości z podłoża, aby ocenić owocnik od podstawy trzonu.
7. Kochający przyrodę grzybiarz nie zrywa gatunków rzadkich, nawet gdy nadają się do zjedzenia.
8. Należy zbierać tyle grzybów ile jesteśmy wstanie przetworzyć w ciągu jednego dnia.


Grzyby są organizmami, których główna część ciała rozwija się w podłożu, tzw. grzybnia. Większość gatunków grzybów naziemnych nadających się do spożycia to symbionty. Grzybnia symbiontów oplata korzenie roślin i ściśle z nimi współpracuje, taki rodzaj współzależności nazywany jest mykoryzą. Znajomość związków mykoryzowych drzew z grzybami jadalnymi ułatwi każdemu grzybiarzowi ich zbieranie. Przykłady związków mykoryzowych:
grzyby z rodzaju maślak i sosna,
grzyby z rodzaju koźlarz i brzoza,
grzyby z rodzaju borowik i sosna, dąb czy grab.
mleczaj rydz i sosna

Zachęcamy Państwa do odwiedzania lasów w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, w nich każdy zainteresowany grzybami znajdzie coś dla siebie. Prosimy również o dbanie o przyrodę Parku i nie zbieranie grzybów w rezerwatach przyrody.