II Rajd Odkrywców w Gminie Nowosolna

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W piątek (26 czerwca) odbył się organizowany w ramach obchodów „Nocy Kupały 2020” drugi Rajd Odkrywców. Gdy tylko ustała rzęsista ulewa i zaświeciło słońce, z Gminno-Parkowego Centrum Kultury i Edukacji Ekologicznej wyruszyły dwie grupy piechurów, którym przewodniczyli pracownicy Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Trasa rajdu o długości 5,3 km wiodła wzdłuż doliny Moszczenicy w rejonie Byszew oraz malowniczymi wzniesieniami pod Plichtowem Małym.


Uczestnicy rajdu odkrywali urokliwy krajobraz krawędzi Wzniesień Łódzkich, tajemnice sędziwego dębu w parku podworskim w Byszewach oraz podania dotyczące słowiańskiej obrzędowości związanej z letnim przesileniem słońca. Wyjaśnione zostały znaczenia pojęć: Nocy Kupały, Kupałnocka, sobótka i wigilia św. Jana. Przekazywane były informacje o gatunkach roślin, z których pleciono wianki oraz tych utożsamianych z kwiatem paproci – długosz królewski, sitowie leśne i podejźrzon księżycowy. Szczególnie dużo uwagi poświęcono bylicy pospolitej i bylicy piołunowi – ziołom, które odgrywały szczególną rolę w obrzędach letniego przesilenia i wykazywały magiczną moc odpędzania szataństwa oraz ochrony przed gusłami i czarami. Wspomniano również o smardzach – grzybach, które dziewczęta zbierały w pobliży rzek i dawały swoim wybrankom. Podczas rajdu nie zapomniano także o puszczaniu wianków na rzeczce Moszczenicy.


Po powrocie, uczestnicy rajdu wzięli udział w konkursie poświęconym obrzędowości Nocy Kupały. Laureaci otrzymali nagrody w postaci wydawnictw dotyczących Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Oprócz udziału w rajdzie, uczestnicy imprezy mogli na terenie Gminno-Parkowego Centrum Kultury i Edukacji w Plichtowie pleść wianki, szukać kwiatu paproci, wziąć udział w warsztatach pszczelarskich, uczyć się lepienia garnków i strzelania z łuku, podejrzeć zwyczaje Słowian zrekonstruowane przez grupę Leśny Witeź oraz wysłuchać koncertu pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Łódzkiego Teatru Piosenki Potupajka.

Tekst: Adam Świć