11 marca 2019r. Dzień Sołtysa z przyrodniczym akcentem

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

11 marca 2019r. obchodziliśmy w Łódzkim Domu Kultury Dzień Sołtysa. W Polsce jest 40 tys. sołtysów, a w samym regionie łódzkim 3,5 tysiąca.Z przyrodniczym akcentem na uroczystości pojawili się pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łodzkiego.

Podczas uroczystej gali sołtysom życzenia i gratulacje złożył marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. W spotkaniu uczestniczyli także wojewoda łódzki Zbigniew Rau, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska oraz posłowie Joanna Kopcińska, Waldemar Buda, Marek Matuszewski i Antoni Macierewicz.

Funkcja sołtysa na ziemiach polskich istnieje od XII wieku - mógł ją pełnić szlachcic, mieszczanin lub chłop. Ciekawostką jest, że obecni około 79% sołtysów to panie.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, promując projekt 100 tysięcy drzew na 100 lecie Województwa Łodzkiego, przekazało dla każdego z panów sołtysów i pań sołtysek sadzonki drzew: buków, wiązów, jarząbów zwyczajnych i szwedzkich, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Za otrzymane sadzonki przysłowiowo nie dziękowano, większość z drzewek posadzona będzie przy placach sołeckich. Nie brakowało pytań, miłych komentarzy i rzetelnych informacji dotyczących samych gatunków drzew. Ponad 250 sadzonek rozeszło się błyskawicznie.

Więcej na temat Dnia Sołtysa w Łódzkim Domu Kultury znajdą Państwo tutaj.