Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. - Rajd w Dobrej

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W sobotę 9 marca po raz 57 upamiętniono w formie rajdu tragiczną bitwę powstańczą, do której 156 lat temu doszło pod Dobrą.

Odpoczywające w pobliskich lasach zgrupowanie powstańcze 24 lutego 1863 r. zostało znienacka zaatakowane przez podlegające dowództwu kapitana Opoczinskiego dwie roty piechoty rosyjskiej i kozaków. Mimo stawianego oporu przez kosynierów powstańcy poszli w rozsypkę. W walce, lub z odniesionych ran zginęło 63 powstańców. Większość z nich spoczęła w zbiorowej mogile na cmentarzu rzymskokatolickim w Dobrej.

W tegorocznym rajdzie wzięło udział ok. 170 osób. Wśród nich dużą grupę stanowiły dzieci i młodzież. Oprócz pieszych uczestników rajdu na metę dotarła także silna grupa rowerzystów.

Po krótkim odpoczynku w OSP w Dobrej oraz spożyciu gorącej herbaty i batonika, większość uczestników rajdu wzięło udział w testowym konkursie wiedzy na temat Powstania Styczniowego i Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Wśród laureatów rozlosowano 10 nagród z wydawnictwami ZPKWŁ.

Punktem kulminacyjnym rajdu było uczczenie pamięci poległych powstańców i złożenie kwiatów na mogile na cmentarzu w Dobrej. 

Organizatorami rajdu były PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Tekst: A. Świć