Inscenizacja bitwy nad Wartą z 1939 roku Strońsko-Beleń Zagórzyce

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

14 copyW sobotę 1 września na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki została zorganizowana rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w okolicach Strońska i Belenia w pierwszych dniach II wojny światowej.

 

W dniach 4–5 września 1939 roku odbyły się tutaj ciężkie boje żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich z niemiecką 17 Dywizją Pancerną, na skutek których doszło do przełamania polskiej linii obrony. Inscenizacja odtwarzała natarcie piechoty niemieckiej od strony rzeki, działania obronne w okopach, ucieczkę ludności cywilnej, a także atak lotniczy. Na widowisko przybyło kilka tysięcy widzów, natomiast w samej rekonstrukcji brało udział około 150 osób ze stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, które posiadają na swoim wypsażeniu polskie i niemieckie mundury z okresu II wojny światowej. Jak co roku można było również oglądać wystawę sprzętu wojskowego, a także odwiedzić stoisko promocyjne ZPKWŁ OT SPK.