O ptakach w Zadzimiu

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

9 lutego 2023 r., w ramach szeroko rozumianej edukacyjnej akcji zimowego ptakoliczenia, odbyło się podsumowanie konkursu na najlepszy karmnik dla ptaków wykonany przez uczniów Zespołu Szkół w Zadzimiu. Na wstępie cztery uczennice wprowadziły zgromadzonych w dyskusyjny, choć ważny dla „ptakolubów” temat zimowego dokarmiania. Przedstawiły najważniejsze problemy, wątpliwości i zasady zimowego dokarmiania ptaków. Przypomniały, że jeżeli decydujemy się dokarmiać ptaki w czasie mrozów i zalegającej grubej pokrywy śnieżnej, to powinniśmy to robić odpowiednim pokarmem oraz konsekwentnie, przez cały trudny dla ptaków okres.

Inicjatywę i inwencję uczniów należy pochwalić. Spośród kilkunastu różnorodnych i ciekawych karmników wybór trzech najlepszych okazał się niezwykle trudny. Pani dyrektor zwycięzcom wręczyła książkowe nagrody, a wszyscy młodzi „konstruktorzy” otrzymali albumy prezentujące walory Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Ostatnim akcentem była wycieczka do zabytkowego parku znajdującego się niedaleko szkoły. Dzieci i młodzież dostały dawkę wiedzy o ptakach, ich biologii i ochronie. Obserwowaliśmy dzięcioła zielonego, sikory modraszki, kosy oraz kwiczoły. Atrakcją były ruchliwe wiewiórki. Ptaków udało się zaobserwować raczej niewiele, ale pogoda dopisała, było słonecznie i trzymał lekki mróz.

K. Gara i M. Ignaczak