Wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W sobotę 3 września na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki podjęto kolejną próbę rekonstrukcji wydarzeń sprzed 83 lat, które miały miejsce w okolicach Strońska i Belenia.

W dniach 4-5 września 1939 roku odbyły się tutaj ciężkie boje żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich z niemiecką 17 Dywizją Pancerną, na skutek których doszło do przełamania polskiej linii obrony. Będąca jedną z największych w Polsce inscenizacja obejmowała ucieczkę ludności cywilnej, zdobycie przez wojsko niemieckie polskich schronów bojowych oraz kontratak 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. W to historyczne widowisko zaangażowało się około 250 rekonstruktorów z 27 grup, odgrywających żołnierzy polskich oraz niemieckich jak i cywilów. W trakcie rekonstrukcji można było zobaczyć pojazdy wojskowe oraz samolot imitujący niemiecki myśliwiec.
Imprezie towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego, na której nie zabrakło stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Tłumy ludzi, które dotarły do Belenia z przyjemnością odbierały sadzonki drzew i krzewów przygotowanych w ramach programu "Zazieleniamy Łódzkie". 
Organizatorami wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Łódzki Dom Kultury.
Inscenizacja objęta została honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego.