Warsztaty chiropterologiczne w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

nietoperze glowna12 sierpnia w Pyszkowie pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych, we współpracy z Nadleśnictwem Złoczew oraz Maurycym Ignaczakiem, specjalistą z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, zorganizowali nocne warsztaty o nietoperzach. Okazją do tego spotkania było także zbliżające się ogólnoświatowe wydarzenie: „Międzynarodowa noc nietoperzy”, które przypada w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia, a ma na celu przybliżenie roli jaką pełnią nietoperze w ekosystemie.

Spotkanie poprowadził Maurycy Ignaczak, który od ponad 20 lat zajmuje się badaniem i ochroną nietoperzy oraz prowadzi ich monitoring (m.in. w jaskiniach Załęczańskiego PK). Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii autorstwa samego prowadzącego.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której słuchacze dowiedzieli się ciekawych informacji dotyczących tych niezwykłych nocnych ssaków. Kolejnym etapem warsztatów była wizyta nad stawem i nasłuchiwanie, przy pomocy detektora, dźwięków wydawanych przez nietoperze. Podążając leśnymi ścieżkami nietoperze cały czas latały nad naszymi głowami, wykonując przy tym skomplikowane ewolucje. Bez obawy, nikomu nie wkręciły się we włosy, poszukiwały po prostu owadów, a nas omijały niczym przeszkody.

Dziękujemy prowadzącemu za profesjonalizm, chęć dzielenia się wiedzą i niezwykłą pasją. Takie spotkania jak to – w ramach „Międzynarodowej nocy nietoperzy”,  są niezwykle potrzebne, chociażby po to, aby spojrzeć na te zwierzęta bardziej przyjaznym wzrokiem, nie tylko, jak na jedynego latającego kuzyna w gromadzie ssaków.

K. Piasecka