W Grodzie Mściwoja - Strońsko na osi czasu 2022

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 6 i 7 sierpnia odbyła się jedenasta edycja projektu pn. „W Grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu”. Na podróż w czasie i przestrzeni zaprosili organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Stowarzyszenie „Złoty Krzyż”. Uczestnicy imprezy mogli dowiedzieć się między innymi jak wyglądało życie w czasach średniowiecza, czym się wtedy zajmowano i jak walczono.

Pięknie położony i odrestaurowany Park Wiejski w Strońsku zamienił się w tętniącą życiem wioskę rycerską, w której można było spotkać rycerzy, damy dworu, wojów z okresu wczesnego średniowiecza, rzemieślników i kupców.
W sobotę, imprezę otworzył przemarsz uczestników spod kościoła pw. Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic do wioski rycerskiej. Następnie odbyły się dwa turnieje: Rycerski późnego średniowiecza oraz Wojów z okresu wczesnego średniowiecza. Największą atrakcją soboty była inscenizacja „Zdobycie Grodu”, która co roku ściąga wielu widzów.
Nie zabrakło również akcentów artystycznych. Na zakończenie dnia można było wysłuchać koncertu zespołu "Jar". Wcześniej wystąpiła także lokalna grupa "Strońska Czar".
W sobotę uczestnicy mogli także odwiedzić stoisko promocyjne Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych. Na zainteresowanych czekały mapy, foldery i inne publikacje Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, który od lat jest partnerem tej wspaniałej imprezy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się drzewa i krzewy rozdawane w ramach akcji „Zazieleniamy Łódzkie”. Można je było otrzymać za poprawne odpowiedzi w konkursie przyrodniczym „Leśne koło fortuny”. Prezentowane na stoisku materiały promocyjne były także okazją do rozmów o turystyce i przyrodzie naszego województwa.
Niedziela natomiast, upłynęła pod znakiem turnieju łuczniczego i pokazu artyleryjskiego.