158. Rocznica Bitwy pod Sędziejowicami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W sobotę 28 sierpnia w ramach obchodów 158. Rocznicy Bitwy pod Sędziejowicami odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Bitwa pod Sędziejowicami, jedna z nielicznych zwycięskich batalii podczas Powstania Styczniowego 1863 r., zajmuje szczególne miejsce w lokalnej historii.

26 sierpnia 1863 r., za wjeżdżającym do Sędziejowic szwadronem jazdy konnej, dowodzonym przez gen. Edmunda Taczanowskiego, wpadł doborowy oddział kozacki, składający się również z grupy oficerów - synów arystokracji rosyjskiej, ze świty Wielkiego Księcia Konstantego. Owym oddziałem dowodził rotmistrz huzarów grodzieńskich von Grabbe. W bitwie prawie wszyscy Kozacy polegli. Ogółem Rosjanie stracili około 80 żołnierzy. Po stronie polskiej zginęło 4 ułanów, a 15 zostało rannych, w tym aż 6 oficerów. Do niewoli wzięto tylko pięciu Rosjan. Ciała poległych zostały złożone w mogile na miejscowym cmentarzu.

Wydarzenie to, pozostaje świadectwem niezłomnego ducha Polaków, ich pragnienia wolności oraz niepodległości i od lat jest upamiętniane w szczególny sposób: podczas inscenizacji historycznej.

Szczegóły obchodów znajdują się na plakacie.

Bitwa pod Sędziejowicami

E. Fraszczyńska