1 - 7 kwietnia Tydzień Czystości Wód

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Warta pod Kępowizną E. FraszczyńskaJuż od kilku lat w Polsce między 1 a 7 kwietnia obchodzony jest Tydzień Czystości Wód. Inicjatywa ta, ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia wody, jak i podkreślenie potrzeby zrównoważonej gospodarki wodnej i dbania o środowisko wodne.

Zanieczyszczenia wody są jednymi z bardziej powszechnych zagrożeń. Mogą być one wynikiem postępującej urbanizacji, czy intensyfikacji przemysłu. W rezultacie, zanieczyszczone rzeki oraz jeziora przyczyniają się do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt. Dlatego właśnie warto przyłączyć się do tej akcji i zrobić coś wspólnie by chronić największe dobro jakim jest woda. Można również namówić do tego rodzinę i przyjaciół. Im więcej osób zadba dzisiaj o stan wód, tym więcej osób będzie mogło cieszyć się czystą wodą w przyszłości, a dbanie o czystość wód powinno być priorytetem nie tylko podczas trwania akcji, ale każdego dnia.

Tydzień Czystości Wód to bardzo cenna inicjatywa mająca na celu propagowanie pewnych podstawowych zasad, które powinny być przestrzegane w trosce o czystość oraz dostatek wód. Przede wszystkim powinno się zadbać o stan rzek, potoków i zbiorników wodnych. Należy wystrzegać się odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód gruntowych. Istotne jest także przyłączenie domowych odpływów do kanalizacji lub szamb. Warto pamiętać również o odizolowaniu wysypisk i hałd śmieci od wód podziemnych i powierzchniowych. Również renowacja i budowa nowych oczyszczalni w dużym stopniu pomoże w walce o czystą wodę. Należy także przyzwyczaić się do oszczędzania wody we własnych domach. Tu nie chodzi o jakieś spektakularne działania. Na początek możemy zacząć zakręcać kran podczas szczotkowania zębów. Ten prosty sposób w skali świata może przynieść wielkie efekty.

Założenia Tygodnia Czystości Wód są bardzo zbliżone do idei w myśl, której ustanowiono święta takie jak: Światowy Dzień Morza, Światowy Dzień Oceanów czy też Światowy Dzień Rzek. Woda jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka, a co więcej, życie bez niej byłoby niemożliwe. Tydzień Czystości Wód to kolejne święto, które skłania nas do zastanowienia się nad tym, jak możemy poprawić kondycję wód i co możemy zrobić dla środowiska. Zatem i tym razem zachęcamy Was do działania!

Tekst: EF

Fotografia: "Warta pod Kępowizną" EF

Bibliografia:

https://www.gdos.gov.pl/trwa-tydzien-czystosci-wod

http://tokis.pl/newsroom/akcja-tydzien-czystosci-wod/

http://www.blog.softwater.com.pl/tydzien-czystosci-wod-2015/