Kolorowa Lokomotywa przybyła ponownie do ZPK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

P1100223W czwartek 22.08.2019 r. już po raz kolejny projekt Kolorowa Lokomotywa zagościł na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych, wraz z Łódzkim Domem Kultury przygotowali, grę terenową oraz warsztaty dydaktyczne dla czterdziestu dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Tuszynie.

Po krótkim wstępie, mającym na celu zapoznać dzieci z charakterystyką Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, grupa podzieliła się na cztery ekipy, tak aby każde dziecko miało możliwość radzenia sobie z zadaniami i ćwiczeniami zawartymi w grze. Twórcy gry mieli na celu w łatwy i przystępny sposób przedstawić teren parku, trasą przystosowaną dla dzieci. Podopieczni pod okiem opiekunów oraz pracowników OTSPK dzielnie razili sobie z zadaniami, które były nastawione na rozwój intelektualny jak i fizyczny, ponieważ do przejścia było aż 2,5 km w okolicach ośrodka ZHP "Nadwarciański Gród". Każda grupa pokonała trasę na swój sposób: niektórzy ścigali się z własnym cieniem, aby jak najszybciej ukończyć trasę i pochwalić się wynikiem, inni zaś rozkoszowali się przyjemnością chodzenia po parku, podziwiając widoki, podjadając jeżyny, a jeszcze inni walczyli z przetrwaniem niczym w Afrykańskiej dżungli, skupiając się na tym, aby donieść swój ciężki plecak wypełniony słodyczami na miejsce.  Mimo wszystko uczestnicy z powodzeniem ukończyli trasę, a wśród nas nie było wygranych i przegranych, liczyła się dobra zabawa (nie tylko dzieci, ale i opiekunów) połączona z nauką, a to wszystko na świeżym powietrzu. Po grze terenowej dzieci dostały materiały dotyczące Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, w tym mapy, tak aby nigdy nie zgubić się na tym terenie. I w tym miejscu nasza rola się kończyła, jednak dla dzieci zabawa trwała dalej, ponieważ przed nimi były warsztaty ŁDK, na których mogli szkolić się w wielu dziedzinach między innymi fotografii, malarstwie czy też własnoręcznie zrobić mały las w słoiku.

Coroczny projekt Kolorowa Lokomotywa to wspaniała możliwość spędzenia czasu wolnego po przez zabawę i naukę, a uśmiechy dzieci potwierdzają, że warto już od najmłodszych lat uczyć i rozwijać świadomość przebywania w miejscach gdzie przyroda jest jeszcze doskonale zachowana. Warto pamiętać, że w takich miejsca to my jesteśmy gośćmi i musimy zachowywać się wedle ustalonych zasad. Słowem podsumowania: gdybyśmy w Załęczańskim Parku Krajobrazowym mieli zawsze takich gości jak dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Tuszynie to świat byłby piękniejszy.

Karol Woliński - praktykant w ZPKWŁ OT SPK