Akcja "Bezpieczna woda" w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

P1100135Czas wakacji oraz urlopów kojarzy nam się w wypoczynkiem. Wysoka temperatura oraz słoneczna pogoda skłania nas do tego, aby wypoczywać na świeżym powietrzu wokół otaczającej natury – a jeszcze lepiej, gdyby takie miejsce znajdowało się przy wodzie.

Jezioro, morze, rzeka to najczęściej wybierane miejsca do odpoczynku, nie tylko wśród ludzi młodych, ale również rodzin z dziećmi. W czasie naszych wczasów, odpoczynku czy spontanicznego wyjazdu weekendowego – przysłowiowo mówiąc mamy na celu „naładować bateryjki”. W takich sytuacjach najczęściej zapominamy o racjonalnym podejściu do rzeczywistości czy chociażby naszego bezpieczeństwa. Zbiorniki wodne w upalne dni przyciągają wczasowiczów i turystów, jednak w wielu przypadkach okazuje się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę jak duże zagrożenie stanowi woda, a szczególnie woda w miejscach niedozwolonych do kąpieli. W dniu 20.08.2019r. na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego została przeprowadzona akcja: „Bezpieczna woda”, w ramach której przeprowadzone zostały patrole terenów nadrzecznych. Tereny te należą do powiatu pajęczańskiego w gminie Działoszyn. W akcję zaangażowana była placówka komisariatu policji w Działoszynie. Wzmożony patrol miał na celu oznakowanie miejsc niedozwolonych do kąpieli, oraz uświadomienie odwiedzających park, o zagrożeniu, jakie występuje w przypadku korzystania z dzikich miejsc do kąpieli na rzece Warcie. Obecność służb policji oraz pracowników parku na terenach niebezpiecznych, zakazanych do kąpieli ma pozytywny wpływ na dalsze postępowania ludzi korzystających z walorów przyrodniczych parku. W wielu przypadkach na terenie dzikich kąpielisk można zauważyć, że turyści nie tylko nie dbają o własne zdrowie wybierając niedozwolone miejsca kąpieli, ale i również nie dbają o środowisko wokół nich. Butelki po alkoholu czy ślady palonego ogniska lub też śmieci porozrzucane na plaży wpływają negatywnie na walory estetyczne Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Mamy nadzieję, że regularnie przeprowadzane akcje „Bezpieczna woda” uświadamiają o zagrożeniu, jakie może wystąpić podczas korzystania z dzikich kąpielisk rzeki Warty. Korzyści wynikające z przeprowadzania podobnych akcji, są owocne nie tylko dla człowieka i jego bezpieczeństwa, ale również dla środowiska oraz natury wokół. Takie wydarzenia mają uświadamiać osoby odwiedzające, ponieważ świadomość w tym przypadku może uratować zarówno życie jak i naturalny krajobraz wokół nas.

Karol Woliński - praktykant w ZPKWŁ OTSPK