Grzyby też zwiastują wiosnę!

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Czarki to wyjątkowy rodzaj grzybów, którego gatunki tworzą zachwycające, miseczkowate owocniki. Czerwono-pomarańczowe miseczki wyrastają z zagrzebanego w ściółce drewna, wyłaniając się z pod topniejącego śniegu. Zimowo-wiosenne grzyby, jakimi są czarki można spotkać w lasach liściastych i przybrzeżnych zaroślach.

W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich zawitała wiosna, a jej pierwszym zwiastunem były liczne owocniki czarki szkarłatnej obserwowane juz w połowie lutego. Do gatunku tego kompleksowo zalicza się kilka oddzielnych, które trudno odróżnić na oko. Mikroskop i porównanie zarodników czarek pomaga w rozpoznaniu. Do 2014 roku w Polsce wszystkie gatunki z rodzaju czarka podlegały ochronie, obecnie tylko bardzo rzadka czarka jurajska wciąż znajduje się na liście gatunków chronionych.

Szukając grzybowych kwiatów wybierzmy się na przygodę w nadrzeczne doliny i leśne odstępy. Możemy Wam obiecać, pierwsze ściółkowe i grzybowe oznaki wiosny zachwycą Was swoimi niczym gwiazdy lśniącymi, miseczkowatymi owocnikami.

Tekst: S. Piskorski