Rowerowe obchody Światowego Dnia Bociana Białego

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w ostatni dzień maja obchodzimy Światowy Dzień Bociana Białego. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Z tej okazji kilka dni później - 6 czerwca wybraliśmy się wraz z uczniami Zespołu Szkół w Burzeninie na wycieczkę rowerową w poszukiwaniu bocianich gniazd w najbliższej okolicy.

Udało nam się zlokalizować gniazda z młodymi bocianami w Prażmowie (1 młody) oraz Strzałkach (3 młode). W Szczawnie zaobserwowaliśmy tegoroczne gniazdo w początkowej fazie budowy, a w miejscowości Majaczewice - Zarośle pustą platformę na słupie energetycznym. W połowie wycieczki w "Wiarusówce" w miejscowości Wola Majacka odbyło się ognisko dzięki uprzejmości Wojskowego Koła Łowieckiego nr 422 "Wiarus" z Łodzi.

Obserwacje bocianów oraz zebrany przez młodzież od lokalnych mieszkańców wywiad można potraktować jako preludium do 8 Międzynarodowego Spisu Bociana Białego (odbywającego się co 10 lat), które odbędzie się na terenie całego kraju w dniach 1-15 lipca 2024 r.