Międzynarodowy Dzień bez Mięsa – 20.03.2024

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 20 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa (Meatout Day). Święto zostało zapoczątkowane w 1985 roku w Ameryce Północnej przez Farm Animal Rights Movement (FARM) i z każdym rokiem zyskuje coraz większe zainteresowanie na całym świecie. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa lub całkowicie z niego rezygnuje ze względów etycznych, zdrowotnych oraz z troski o naszą planetę.

Dzień bez mięsa

  Pomysł święta zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, promującej ochronę zwierząt i wegańską dietę. Organizatorzy podkreślają korzyści płynące z              ograniczenia (bądź wyeliminowania) mięsa z jadłospisu, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Do tego dochodzą względy etyczne,  czyli pozytywny wpływ na środowisko, a mianowicie ochrona zwierząt i natury. Z tego też względu Dzień bez Mięsa zbiega się z początkiem wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia. Szacuje  się, że ponad 10% populacji świata nie spożywa pokarmów mięsnych. Na tą liczbę składają się głównie rejony świata, gdzie wstrzemięźliwość od mięsa zaleca lub nakazuje religia bądź kultura – jak na przykład w buddyzmie i hinduizmie. Wieloletnie badania wykazały, że wegetarianie żyją średnio kilka lat dłużej niż jedzący mięso, nie jest jednak jasne, czy wynika to z samej diety, czy z aktywnego trybu życia, który te osoby zwykle prowadzą. Dla osób, które na co dzień spożywają mięso, to również doskonały powód, by spróbować jego substytutów lub całkowicie innych produktów. Przejście na  wegetarianizm nie powinno być jednak decyzją pochopną i nagłą. Zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych wymaga dużej uwagi i dyscypliny kulinarnej. Nie bez znaczenia             pozostaje   też wyobraźnia – tak, by utracony smak mięsa zastąpić coraz to nowymi smakowymi kombinacjami.                                                                                                                               

    Redukując spożywanie mięsa zmniejszamy cierpienia zwierząt na fermach przemysłowych. Warto zatem spróbować a jeśli już jesteś wege to polecamy zainspirować choć jedną osobę z   Twojego otoczenia, by świętowała w tym roku Dzień Bez Mięsa.

Opr. D.WB.