Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego – 15.07.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Internauci na całym świecie już od kilkunastu lat nawołują do wyłączenia komórki na 24 godziny w dniu 15 lipca – w ten dzień obchodzimy co roku Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To nieoficjalne święto ma nam przypomnieć, że istnieje życie bez telefonu.

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego wymyślono po to, aby nakłonić współczesnych ludzi do oderwania się od ekranów swoich telefonów i spędzić choć jeden dzień offline. 15 lipca eksperci od zdrowia i naukowcy próbują nakłonić nas do tego, by odłożyć telefon na półkę i w nieco inny sposób spędzić czas wolny, udowadniając sobie, że kontrolujemy nasze przyzwyczajenia. Uważa się, że największy problem z odłożeniem na dłużej smartfona mają nastolatkowie – badania pokazują, że nawet 37% młodych ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich każdego dnia. Na uzależnienie od nowych technologii bardzo podatne są małe dzieci – patrzenie w ekran może ograniczać rozwój ich mowy, utrwalać wady postawy i sprawiać, że będą mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami w przyszłości. Stale wibrujący i wysyłający powiadomienia telefon bywa uciążliwy także dla dorosłych. Przychodzące wiadomości powodują, że mamy trudności ze skupieniem uwagi, często jesteśmy przytłoczeni nadmiarem informacji i czujemy się przebodźcowani. Ponadto ciągłe używanie smartfonów i komórek przez dorosłych może prowadzić do : pogorszenia słuchu, wzroku, problemów ze snem, bólu szyi, karku i pleców, oraz wyższego poziomu stresu.

bez tel 2

Odłóż choć na jeden dzień komórkę i:

  1. Stań się bardziej uważny: dzień bez telefonu komórkowego może być najlepszą okazją do treningu uważności. Ta praktyka jest coraz bardziej popularna wśród przedszkolaków lub małych dzieci, a przecież i nam – dorosłym – przyda się umiejętność zauważania szczegółów i dostrzegania detali. Bycie uważnym procentuje w pracy zawodowej, w budowaniu relacji z nowo poznanymi ludźmi lub gdy chcemy poprawić naszą pamięć.
  2. Zrelaksuj się : wybierz miejsce, w którym panuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych, na basenie czy w saunie zostawisz telefon w swojej szafce i będziesz mieć czas na odpoczynek w ciszy.
  3. Czas na zdrową aktywność: może być to spacer, wycieczka rowerowa czy trening na świeżym powietrzu, lipcowe temperatury sprzyjają przebywaniu na dworze i łonie natury, połącz przyjemne z pożytecznym .
  4. Zrób coś po raz pierwszy: odkryj nową pasję, obudź ciekawość świata, wskrześ zapomniane marzenie ?.Być może te kilka godzin dla siebie pozwoli Ci odkryć nowe zdolności, zmotywuje Cię do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń i nauczy Cię na nowo cieszyć się z drobnych rzeczy.

Opr. DWB. zdj. Internet.