Kolejny spacer mykologiczny za nami

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W minioną sobotę, czyli 08.07.2023 r. mieliśmy ogromną przyjemność zorganizować dla Państwa kolejny już spacer mykologiczny, tym razem o tematyce „Miejsce grzybów w zieleni miejskiej”. Spotkanie poprowadził specjalista w dziedzinie grzybów, mykolog mgr Sebastian Piskorski z Katedry Algologii i Mykologii Uniwersytetu Łódzkiego, z którym udaliśmy się na spacer po Lesie Łagiewnickim w poszukiwaniu grzybów. Pomimo wakacyjnego czasu, w wydarzeniu uczestniczyło ponad 20 osób i to nie tylko z naszego regionu, co pokazuje zainteresowanie tematem.

Spotkanie rozpoczęło się na parkingu leśnym przy ul. Serwituty, gdzie uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę, a następnie ruszyliśmy w las. Co niektórzy na spacer optymistycznie zabrali ze sobą nawet koszyki, do których, ku zaskoczeniu wszystkich, co chwilę lądowały pieprzniki jadalne (kurki)! Podczas spaceru omawiane były gatunki m.in. grzybów nadrzewnych, a także ich rola w rozkładzie martwego drewna, również w kontekście drewna zalegającego w parkach miejskich, gdzie pełni ono cenną funkcję edukacyjną. W trakcie spaceru udało nam się zaobserwować, m.in. takie gatunki jak: czyreń sosnowy, czyreń dębowy czy hubiak pospolity, który jak się dowiedzieliśmy jest wrażliwy na zanieczyszczenie siarką w powietrzu, dlatego nie spotkamy go raczej w parkach miejskich. Widzieliśmy także: żagwiaka włosistobrzegiego, miękusza, drobnołuszczaka jeleniego. Poruszona została również kwestia gatunków roślin inwazyjnych, takich jak niecierpek drobnokwiatowy czy dąb czerwony, które jak się okazuje nie są także w naszym klimacie wolne od grzybów. Przykładem może być kędzierzawość liści dębu czy rdza na niecierpku drobnokwiatowym. Znanym już od ponad 100 lat obcym gatunkiem grzyba jest mączniak prawdziwy dębu powodujący biały nalot na liściach – niezwykle groźny dla młodych sadzonek dębowych.

Wiedza na temat grzybów jest niezwykle interesująca, szczególnie szerzona przez specjalistów i miłośników z pasji. Cieszymy się, że udało nam się zebrać również grono zainteresowanych słuchaczy i liczymy na kolejne spotkania we wspaniałej atmosferze!

Wydarzenie to prowadzone było w ramach projektu Mykoteka: numer SONP/SN/514458/2021 finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

A już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie mykologiczne - warsztaty stacjonarne pt. Grzyby towarzyszące człowiekowi, które odbędzie się 22 lipca w siedzibie Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Zapraszamy serdecznie!