Rajd rowerowy do rezerwatu Góra Chełmo

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Korzystając z pięknej pogody i zapału młodzieży do jazdy na rowerze, wybraliśmy się z uczniami LO w Przedborzu na wycieczkę do rezerwatu Góra Chełmo. 30 kilometrowa trasa wiodła drogami wśród pól położonych na niewielkich wzniesieniach, z których rozpościerały się wspaniałe panoramy.

Widocznym w oddali wzniesieniom Pasma Przedborsko - Małogoskiego, towarzyszyły bliżej położone góry Wzgórz Radomszczańskich. Celem wycieczki było dotarcie do rezerwatu krajobrazowego Góra Chełmo. Miejsca, do którego warto się wybrać z kilku powodów. Rezerwat jest ulokowany na wzniesieniu o wysokości 323 m n.p.m., porośniętym przez las mieszany. Podłożem geologicznym są piaskowce albskie, dolnokredowe, których barwę  można podziwiać w obecnych tu kamieniołomach. Na szczycie góry znajdują się ślady prehistorycznego grodziska datowanego na przełom X i XI wieku. Dodatkowym atutem rezerwatu są jego walory widokowe. Potwierdzeniem tego faktu jest informacja o rekordowej obserwacji Tatr Słowackich z Góry Chełmo. Długość tej obserwacji (głebokość panoramy) to rekordowe 210 km.
Pełni wrażeń zakończyliśmy rajd tradycyjnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, które zorganizowano na zapleczu biura Przedborskiego Parku Krajobrazowego.