Światowy Dzień Oceanów – 08.06.2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Dzień ten został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w roku 2009 i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. Ocean (łac. Oceanus, stgr. Ὠκεανός Okeanos) to wielka część hydrosfery ziemskiej, stanowiąca rozległy obszar słonej wody.

Wody słone pokrywają w sumie blisko 3/4 (70,8%) Ziemi. Powierzchnia oceanów wynosi ok. 361 milionów kilometrów kwadratowych a łączna objętość wód oceanicznych przekracza 1370 milionów kilometrów sześciennych. Do 2000 roku większość wcześniejszych klasyfikacji wyróżniała trzy oceany: Spokojny, Atlantycki i Indyjski, obecnie Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna (IHO) wyróżnia 5 oceanów: trzy wyżej wymienione oraz oceany : Arktyczny i Południowy. Wszystkie oceany na świecie są ze sobą połączone, a umowne granice między nimi są wyznaczane z uwzględnieniem naturalnych kryteriów: kontynentów, cieśnin czy występowania określonych ekosystemów. W praktyce oznacza to, że wszystkie oceany tworzą jeden wielki Wszechocean, nazywany też Oceanem Światowym.

Obraz63
   Oceany wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia, ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa, dlatego należy chronić ekosystemy morskie wystarczy ograniczyć ilość zużywanego plastiku, ze starannością segregować śmieci, a podczas zakupów do sklepowego koszyka wrzucać produkty rybne i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa. Ocieplanie się klimatu kojarzymy głównie ze wzrostem średniej temperatury na Ziemi spowodowanej wzrostem CO2. To właśnie w głównej mierze oceany absorbują nadmierne ilości dwutlenku węgla, a negatywną konsekwencją tego jest wzrost ich kwasowości. W ostatnich latach proces ten znacznie przyspieszył i tylko od XX wieku zakwaszenie mórz i oceanów wzrosło, aż o 30%! Stopniowe zakwaszanie się mórz i oceanów prowadzi do powolnego zamierania różnorodnych ekosystemów morskich.

   Życie jest tam, gdzie jest woda, a ziemski wszechocean z jego najróżniejszymi przejawami jest fundamentem naszej planety.

Opr. DWB