Rajd Dnia Ziemi z Uniwersytetem III Wieku

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Światowy Dzień Ziemi – liczy już ponad 50 lat i ogarnia prawie 200 krajów.
Z jakim skutkiem ?... Ile zostało z ówczesnego entuzjazmu i wiary w lepsze jutro, i proekologiczną przyszłość ?... I przeświadczenia, że viribus unitis uratujemy, ba (!) – wręcz zregenerujemy trzy główne żywioły, na których bazuje ludzka egzystencja: ziemię, powietrze i wodę ?...

Dziś atrakcyjność tego wydarzenia jakby przyblakła. I chyba tylko przedszkolaki jeszcze się tym cokolwiek przejmują. Dorosła ludzkość, uwikłana w interesy i interesiki, zdaje się już nie pamiętać, iż w 1970 roku powiało Wielką Nadzieją, że ludzie tłumnie i radośnie wylegli na ulice, i nawet Kongres Amerykański – rzecz niesłychana ! – w tym dniu zawiesił swe obrady, aby szacowni kongresmeni mogli wmieszać się w tłumy i manifestować solidarność z Ziemią.

Skromnym wydarzeniem upamiętniającym Światowy Dzień Ziemi na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego był sobotni (22 kwietnia 2023r.) rajd pieszy zorganizowany przez Uniwersytet III Wieku działający przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Ponad 30 uniwersytetariuszy – głównie płci pięknej – przemierzyło trasę od Skierniewic, przez Rudę, rezerwat Ruda-Chlebacz, cmentarz wojenny w Budach Grabskich (I wojna światowa), kapliczkę „U budników”, rozlewiska „Białych Błot”, krzyż z lufy armatniej (II wojna światowa), rezerwat Rawka (na moście), starorzecze „U łabądków”, żelazny mostek na Rokicie i meandry tej rzeczki, cmentarz rosyjski nad Rokitą (I wojna światowa), opływ młyński na Rudzie – aż do punktu wyjścia. Wszyscy spisali się doskonale, prezentując wspaniałą kondycję marszową. Pogoda też się spisała i wiosenne słońce przygrzewało z całą sympatią, pozwalając wszystkim delektować się wspaniałymi krajobrazami. To samo słońce pozwoliło również zauważyć pośród budzącej się roślinności rozliczne śmieci: małpeczki, szczeniaczki i inne buteleczki po trunkach, porwane plastikowe torebki i kubeczki, papierzyska i inne dowody na istnienie cywilizacji, zalegające wśród sielskich dróg malowniczej wioski.

- I kto to tak śmieci ?... – zastanawiali się głośno uniwersytetariusze.

Powtarzamy to pytanie: „KTO TO TAK ŚMIECI ?”.

Tekst i fotografie – S. Pytliński, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.