Uroczystości 160 rocznicy powstania styczniowego - Bitwy pod Dobrą

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W piątek 24 lutego 2023 r. w Dobrej odbyły się uroczystości upamiętniające 160 rocznicę dramatycznej bitwy, stoczonej przez oddział powstańczy dra Józefa Dworzaczka z wojskiem carskim. Bitwa pod Dobrą była pierwszą i zarazem najtragiczniejszą z trzech bitew, które rozegrały się w 1863 r. na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich podczas Powstania Styczniowego – 4 września powstańcy walczyli pod Wolą Cyrusową, zaś 25 września na polach miedzy Skoszewami a Dobieszkowem.

Podobnie, jak w latach poprzednich, w intencji powstańców odprawione zostały uroczyste msze święte w dobrskich kościołach – rzymskokatolickim św. Jana Chrzciciela i św. Doroty oraz starokatolickim mariawitów św. Jana Chrzciciela.

Po nabożeństwach, uczestnicy obchodów niosąc sztandary przemaszerowali na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się mogiła kryjąca szczątki poległych powstańców w bitwach pod Dobrą (24.II.1863) i Dobieszkowem (25.IX.1863). Uroczystość przy grobie powstańców rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Odczytano Apel Pamięci, a żołnierze z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej oddali trzykrotną salwę honorową. Wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, w których kilkakrotnie nawiązano do agresji rosyjskiej na Ukrainę. Doniosłość wydarzenia podkreśliła krótka patriotyczna część artystyczna. Pod koniec uroczystości powstańcza mogiła pokryła się biało-czerwonymi kwiatami składanymi przez uczestników uroczystości.

W obchodach 160 rocznicy bitwy pod Dobrą wzięli udział: Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki, Poseł na Sejm RP Marek Matuszewski, reprezentanci posłów na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk i Hanna Gill-Piątek, Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski, Zastępca Burmistrza Strykowa Tamara Barańska-Kiemaczyńska, Sekretarz Gminy Stryków Aneta Jędrzejczak, Radni Rady Miejskiej w Strykowie, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Łódzkiego Zbigniew Linkowski, Radny Powiatu Zgierskiego Radosław Zaborowski, przedstawiciel Prezydenta Miasta Łodzi Mariusz Goss, przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Łodzi oraz sołectw, straży pożarnej, wojska, policji, Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wniesień Łódzkich, uczniowie pobliskich szkół oraz mieszkańcy Dobrej i okolic.

Wartę honorową przy mogile powstańców na cmentarzu rzymskokatolickim w Dobrej pełnili żołnierze z I Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej, uczniowie klasy mundurowej ZS Nr 1 w Bratoszewicach i rekonstruktorzy.

Tekst i zdjęcia: A. Świć