Zimowe Ptakoliczenie w Sulejowskim i Spalskim PK - 2023

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Kolejne „Zimowe Ptakoliczenie” za nami w Sulejowskim i Spalskim Parku Krajobrazowym. W tym roku ptakiem Zimowego Ptakoliczenia została jemiołuszka, której nam  nie udało się zaobserwować. Gatunek ten kiedyś tak charakterystyczny dla okresu zimowego coraz rzadziej zalatuje w nasze strony.

W Sulejowskim Parku Krajobrazowym ptaki liczyliśmy w okolicy malowniczego Murowańca przy ujściu Luciąży do Pilicy w cofce zb. Sulejowskiego. Pogoda nas nie rozpieszczała i ptaki również, ale 17 gatunków udało się stwierdzić, czyli plan minimum (15 gatunków) został zrealizowany. Miłym akcentem okazała się czapla biała i perkozek.

W Spalskim Parku Krajobrazowym zimowe „Ptakoliczenie” w tym roku odbyło się na Błotach Brudzewickich.  Jest to rozległy kompleks łąk otoczony lasami, a jedynie od strony północnej znajdują się pola i nieużytki. W trakcie spaceru udało się odnotować 23 gatunki ptaków, najliczniejszy okazał się szpak, którego stada żerowały na łąkach. Było również sporo kwiczołów, z którymi szpaki wspólnie żerowały. Z gatunków mniej licznych spotkaliśmy samca myszołowa włochatego, który tej zimy nie jest tu częstym gościem.  

Zebrane wyniki zostały przesłane do koordynatora akcji czyli Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w celu poszerzenia wiedzy na temat zimujących ptaków. Wszystkim uczestnikom  serdecznie dziękujemy za przybycie.