Ptakoliczenie’ 2023 w Budach Kałkach, pod egidą Jemiołuszki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Ptakoliczenie’ 2023 w Budach Kałkach, pod egidą Jemiołuszki                                                                          
(baza – gospodarstwo Kraina Czarnego Bzu)

Wszyscy dopisali:

- 61 uczestników – ze środkowej Polski (od Zgierza po Warszawę !); nigdy dotąd tak wielkiej obfitości amatorzy liczenia ptaków się nie stawili, jeden z obserwatorów dzielnie przyjechał z Łodzi rowerem !

- kolorowe stadko dzieci w wieku rozmaitym, bardzo zainteresowanych ptasią tematyką i solidnie przygotowanych sprzętowo i wiedzowo,

- ornitolog Krzysztof Janus, od lat zaprzyjaźniony z Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym,

- Radio Łódź, które oddelegowało specjalnego korespondenta,

- gospodarze Krainy Czarnego Bzu w Budach Kałkach, państwo Lubeccy, z ogniskiem, herbatą imbirową z likworem z kwiatów bzu czarnego, rogalikami z domową konfiturą, innymi słodkościami, kramikiem-bazarkiem wyrobów na czarnym bzie bazujących, warsztatami produkcji wonności do kąpieli,

- konik kucyk (w towarzystwie samobieżnej kozy) ciągnący ochoczo i gratisowo wózek do przewózek, z akcentem patriotycznym, i jego właściciel Marcin Przybył,

Pogoda dopisała kapryśnie – marcowo – zimowo i ponuro, a ptaki, dla których zorganizowano to całe przedsięwzięcie dopisały bardziej niż skromnie,a Jemiołuszka, która miała temu patronować, nie zjawiła się wcale !

Nie zraziło to jednak nikogo. Pod wodzą pracowników Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i zaprzyjaźnionego ornitologa, zaopatrzeni w lornetki i lunety obserwatorzy ptaków przeszli prawie 4-kilometrowa trasę. Udało im się wypatrzeć:

- dzięciołów dużych – 4,

- mysikrólików 26,

- trznadli – 12,

- bogatek – 7,

- wróbli (ogólnych) – 10,

- mazurków – 3

Pojedynczo pokazały się: sikora czubatka, sierpówka, myszołów i kos.

Skromne obserwacje sprawiły, iż po drodze wykształciło się kilka tematów bieżących, a to:

- jak wygląda budka dudka, i dlaczego nie należy do niej zaglądać, i przystawiać oka do dziury,

- czemu służą leśne słupki z numerami, i jak korzystać z nich, by dobrze orientować się w lesie,

- czym się różni karmnik od budki lęgowej, i czemu służy tajemniczy żelazny pierścień okalający wejście do niej,

- ile mrówek mieszka w mrowisku, czy mrowisko „grzeje” w zimie, i kto je  rozgrzebuje, i po co ?...

- co dzięcioł kuje w kuźni ?...

Po 2,5-godzinnych eksploracjach wszyscy we wspaniałych nastrojach,  szczęśliwie wrócili do bazy, gdzie czekało ognisko, herbata, słodkości, warsztaty, wonności i inne atrakcje.

Około południa obserwatorzy ptaków rozjechali się bardzo zadowoleni, i zaopatrzeni w okolicznościowe butony z jemiołuszką.

Wszystkim serdecznie dziękujemy, w szczególności najmłodszym obserwatorom, wspaniale przygotowanym do sprawy i zaskakującym swoją wiedzą, także Panu Ornitologowi, usilnie starającemu się, aby na tym bezptasiu coś jednak wypatrzeć, a przede wszystkim Gospodarzom Krainy Czarnego Bzu za gościnę i atrakcje.

Relacja fotograficzna: Jagoda Kowalska i Stanisław Pytliński.

Opracowanie: SP. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.