Światowy Dzień Wegan – 01.11.2022

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  Święto to obchodzone jest przez wegan na całym świecie 1 listopada, dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego, Vegan Society, w 1944 roku. Celem święta jest promowanie weganizmu, czyli wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko ze swojej diety, ale i w ogóle z życia. Ten dzień jest także okazją do podkreślenia roli warzyw i owoców oraz zbóż i w codziennej diecie człowieka.

Obraz119

Kim są weganie?

   Rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: nabiał (w tym jajka) oraz miód. Weganie nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie biorą udziału w rozrywkach, w których wykorzystuje się zwierzęta. Bojkotują także wszelkie produkty testowane na zwierzętach. Zawieszenie przestrzegania tych zasad dopuszczają tylko, kiedy jest to niezbędne do przetrwania.

   Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.

Opr.D.WB