Przegląd budek szczelinowych dla mopka zachodniego w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W maju 2022 roku w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (teren Nadleśnictwa Skierniewice, Leśnictwa Grabina) zostało powieszonych 100 budek szczelinowych dla mopka zachodniego. Rozmieszczone są one na drzewach w 20 grupach po 5 w każdej i zwrócone losowo w różne strony świata.
Po kilku miesiącach od udostępnienia nowiutkich „apartamentów” nietoperzom, nadszedł czas na sprawdzenie, czy mają już one swych lokatorów.

Z przyjemnością informujemy, że po przeprowadzonej 21 września kontroli zasiedlenia, wykonanej przez: Grzegorza Lesińskiego (członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy), Krzysztofa Janusa (doktorant Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Agnieszkę Pruszkowską oraz Kingę Nowak (pracownicy ZPKWŁ – Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego), okazało się, że budki zostały już zajęte przez 29 mopków, a ponadto karliki drobne oraz karliki większe.
Pojedyncze budki – jak to w przyrodzie nieraz bywa – wzbudziły zainteresowanie również wśród innych mieszkańców lasu. Schronienie znalazły w nich pająki, ćmy i szerszenie, a dzięcioły, próbowały nieco zmodyfikować swoim dziobem wiszące konstrukcje … ;-)

 Projekt „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce” jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”. Realizowany jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy w 12 obszarach leśnych położonych w Polsce.

 

przeglad budek3  przeglad budek2 
   
 przeglad budek5  przeglad budek nietoperzy
   
 przeglad budek6

Tekst: Kinga Nowak – OT BPK

Fotografie: G. Lesiński, K. Nowak, A. Pruszkowska