"Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim" w Spalskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Projekt „Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim” to cykl promocyjnych przejazdów pociągami i innymi przyjaznymi środowisku środkami transportu do miejsc ciekawych przyrodniczo w regionie. Wycieczki adresowane są do wszystkich mieszkańców, którzy w czasie wolnym chcą poznać najciekawsze miejsca województwa. Co roku akcja ta cieszy się dużą popularnością. W ramach każdego wyjazdu zapewniany jest bezpłatny przejazd pociągiem i/lub autokarem niskoemisyjnym, zwiedzanie z przewodnikami po wyznaczonych trasach i atrakcjach turystycznych, miejsca na biwak, konkurs ekologiczny z nagrodami oraz warsztaty/pogadanki przyrodnicze.

Ideą projektu jest, aby w czasie szybko postępującej degradacji środowiska pokazywać mieszkańcom województwa miejsca ciekawe i cenne przyrodniczo, co skutkować może wykształceniem indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska, wrażliwość na nasze wspólne dziedzictwo naturalne oraz konieczność zadbania o stan środowiska w najbliższym sąsiedztwie. Realizacja zadania ma uświadomić osobom w nim uczestniczącym bogactwo przyrodnicze regionu łódzkiego, a także konieczność dbania o środowisko, dodatkowo przemieszczając się po regionie zmodernizowanym taborem kolejowym, ukazując tym samym nowe możliwości podróżowania po Łódzkim. Projekt został dofinansowany ze środków samorządu Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Więcej o tej akcji można dowiedzieć się na stronie: https://turystyczneniedziele.lodzkie.pl/

17 lipca pociąg w ramach tego projektu przyjechał z Łowicza do Spały.  W ramach zorganizowanej wycieczki turyści zwiedzali Spalski Park Krajobrazowy. W czasie spaceru o długości ok. 7 km podziwiali tutejsze piękne lasy. Zobaczyli m.in. rez. Gać Spalska i rez. Spała, odwiedzili grotę św. Huberta, słynne sosny „ Na szczudłach” jak również mogli zobaczyć dzikie storczyki rosnące w tutejszych lasach. Po spacerze po lesie zwiedzili oczywiście też samą Spałę.