Sztuczne wyspy lęgowe dla krzyżówki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  Wiosną 2022 roku na stawie w siedzibie ZPKWŁ OTNPK w Moszczenicy zostały zbudowane przez pracowników, dwie sztuczne pływające platformy lęgowe dla krzyżówek. Ptaki w liczbie 6 -8 par często odpoczywały i żerowały zimą i wczesną wiosną na zbiorniku, co napawało nadzieją że mogą się tu zatrzymać na okres lęgowy. Sztuczne wyspy szybko zostały zaakceptowane przez ptaki, na których w odstępach kilku dni złożyły jaja dwie samice.

    Początkowo ptaki były nieufne i płochliwe, jednak w trakcie 28 dniowej inkubacji instynkt wysiadywania był na tyle silny że samice nie uciekały przed ludźmi. Staw w którym przetrzymujemy wodę do podlewania roślin, jest pozbawiony brzegowych roślin szuwarowych, co utrudnia kamuflaż. Jednak pomimo tego pływająca samica z kaczętami została zauważona po pewnym czasie. Samica po prostu, żeby być mniej widoczna wypływała na środek stawu w rdestnice, nieruchomiała i kładła głowę na wodzie, wtapiając się w tło, (fot.). Pisklęta naśladowały matkę. Dużym zdziwieniem było, kiedy po kilku dniach krzyżówka opuściła staw razem ze swoim potomstwem. Umiejętność lotu młode krzyżówki nabywają po około 50 dniach od wyklucia. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że rodzina powędrowała pieszo przez las na śródleśne bagno oddalone o około kilometr od miejsca narodzin. Konstrukcja platformy dla  krzyżówki to kwadratowa drewniana rama z dwiema kratkami między, w które zostały włożone plastikowe butelki. Całość została udekorowana gałązkami wierzbowymi.

Fot. tekst  Z. Kołudzki