Noc sów w Lesie Łagiewnickim

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W minioną sobotę w siedzibie Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich odbyła się Noc sów. Jest to organizowana od 2013 r. akcja edukacyjna mająca na celu popularyzację wiedzy i przybliżenie świata sów. Podczas spotkania odbyła się prelekcja, gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się o wyjątkowości tych ptaków, poznać najbardziej popularne gatunki występujące w Polsce, ich odgłosy czy metody ochrony. Po części teoretycznej nadszedł czas na spacer edukacyjny z nawoływaniem. Wspólnie nawoływaliśmy na puszczyka i ku uciesze uczestników odezwała się samica puszczyka zwyczajnego (Strix aluco), która potem podleciała bliżej i skąd można ją było zobaczyć. Podczas spaceru w okolicach użytku ekologicznego Opadówka obserowaliśmy jeszcze kilka razy latającego nad nami puszczyka. Dalej spacerowaliśmy przez rezerwat Las Łagiewnicki, a na niektórych odjeżdżających już uczestników czekała latająca nad głowami sowa. Nie zabrakło konkursu przyrodniczego z nagrodami, oczywiście nawiązującego do sów.

Zapraszamy na spotkanie z sowami na Wzniesianiach już za rok, a 25 marca 2022 roku odbędzie się kolejna Noc sów organizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wspólnie z Krainą Dzikiej Kaczki. Zaś 26 marca 2022 roku zorganizowana będzie Noc sów w Oddziale Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy k. Piotrkowa Trybunalskiego. Serdecznie zapraszamy!

Tekst: K. Sosnowska

Zjęcia dzięki uprzejmości pani Joanny Kowalskiej ze Związku Polskich Fotografów Przyrody.