60. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. Dobra 2022

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

26 lutego 2021r. odbył się Jubileuszowy 60. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. „Dobra” zorganizowany przez Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza we współpracy z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy im. H. Gintera, Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej. Dodatkowo w tym roku, w związku z jubileuszem, do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: Gmina Stryków, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Rajd został zorganizowany na dwóch trasach: pieszej, mającej dwa warianty, krótszą i dłuższą oraz rowerowej.

Piesza wędrówka rozpoczęła się w Strykowie przy fontannie znajdującej się w Parku Miejskim. Na początku uczestnicy rajdu zwiedzili Stryków, gdzie najpierw zobaczyli Kościół rzymskokatolicki św. Marcina z l. 1907-1914 noszący cechy stylu neoromańskiego oraz Kościół Starokatolicki Mariawitów św. Anny i św. Marcina z 1907 r. w stylu neogotyckim. Następnie uczestnicy rajdu powędrowali wzdłuż strykowskiego zalewu w kierunku m. Sosnowiec-Pieńki do pomnika Gloria Victis, gdzie uczczona została pamięć bohaterki powstania styczniowego Marii Piotrowiczowej, która zginęła w tamtym miejscu 24 lutego 1863r. w trakcie bitwy pod Dobrą. Dalej grupa udała się na cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej, gdzie na kwaterze powstańców styczniowych przy asyście Sztandaru PTTK Oddziału Łódzkiego im. Jana Czeraszkiewicza  uroczyście oddano hołd bohaterom powstania i bitwy pod Dobra, zapalając znicze i składając kwiaty pod ich pomnikiem. Zaraz potem w OSP w Dobrej wszystkie grupy obejrzały prezentację statyczną wyposażenia i uzbrojenia drużyny żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz wystawę historyczną 60 lat rajdu, po czym nastąpiło wręczenie nagród za udział w Konkursie o Powstaniu Styczniowym i Bitwie pod Dobrą.

Następnie uczestnicy trasy pieszej rozdzielili się, jedni krótszą trasą poszli w kierunku Imielnika na autobus, drudzy razem z przewodnikami z Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich udali się w dalszą wędrówkę w stronę Lasu Łagiewnickiego. Najpierw grupa podziwiała park podworski w Klęku, gdzie rosną okazałe pomniki przyrody, po czym udała się w kierunku Ruskiej Góry. Dalej niebieskim szlakiem pieszym wszyscy dotarli do kapliczek Św. Rocha i Św. Antoniego. Rajd zakończył się przy Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Łagiewnikach po przebyciu ok. 18 km.

W następnym roku zapraszamy wszystkich turystów chętnych poznawać historię powstania styczniowego i przyrodę wzniesień łódzkich na kolejną edycję rajdu, którego trasa poprowadzona zostanie miejscami związanymi z Bitwą pod Dobieszkowem.

Tekst: Marcin Reczycki -  Wojskowe Koło PTTK przy Klubie  25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim

Zdjęcia: Ireneusz Cybulski - Wojskowe Koło PTTK przy Klubie  25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim

Zdjęcia: M. Starnowski